Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: DMchemik »

Odpowiedzi dla STAREJ PODSTAWY mojego autorstwa wraz z komentarzami do niektórych zadań już są dostępne
Załączniki
Stara podstawa 2016.pdf
(1.47 MiB) Pobrany 120 razy
Ostatnio zmieniony 14 maja 2016, o 15:55 przez DMchemik, łącznie zmieniany 1 raz.
pesel

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: pesel »

W 21. można dać mniej ostro, że posiada przy jednym węglu dwa takie same podstawniki. Co prawda jak ma trzy jednakowe przy obu to ma na bank dwa takie same przy jednym z nich ale odwrotnie nie musi już tak być. IMO bardziej ogólna przesłanka.

W 30. pytanie 3. jest o zlokalizowane.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: DMchemik »

tak, tam ma być fałsz, też teraz ktoś mi zwrócił uwagę, że było zlokalizowane, a nie zdelokalizowane
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: far03 »

A mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego sem wzrośnie w momencie gdy zwiększy się stężenie właśnie roztworu z kadmem?

pesel

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: pesel »

Jak stężenie jonów kadmu rośnie to wtedy SEM maleje, to dzieje się właśnie w czasie pracy ogniwa. Trzeba zwiększyć stężenie jonów niklu (albo obniżyć stężenie jonów kadmu).
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: apsikkk »

w zad z SEM to chyba powinna byc sol niklowa zaznaczona
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: apsikkk »

a pesel:) mam pytanie :Czy jak napisalam z amoniakiem ,ze rozp gazow rosnie wraz ze wzrostem temp to mam popr?i Czy jak napisalam KOH aq zamiast h20 nad strzalka to mam pkt w plecy?
pesel

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: pesel »

apsikkk pisze:ze rozp gazow rosnie wraz ze wzrostem temp to mam popr
Ale nie rośnie. BTW, nie miałem za bardzo czasu zapoznać się z wczorajszymi arkuszami. Nawet ich jeszcze nie wydrukowałem dlatego też nie za bardzo udzielam się w dyskusji.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: apsikkk »

pesel pisze:
apsikkk pisze:ze rozp gazow rosnie wraz ze wzrostem temp to mam popr
Ale nie rośnie. BTW, nie miałem za bardzo czasu zapoznać się z wczorajszymi arkuszami. Nawet ich jeszcze nie wydrukowałem dlatego też nie za bardzo udzielam się w dyskusji.
tfu maleje:) tak napisalam ,ze maleje
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: apsikkk »

MAM poprawnie jak napisalam ,ze maleje
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: far03 »

Czyli jednak prawidłowy jest wzrost nicl2 ?

apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: apsikkk »

Wie ktos cy to KOH aq bedzie uznane?
pesel

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: pesel »

Mamy trzy możliwości zmierzenia pH. Na początku - pstryk nr 1. Po ogrzaniu - pstryk nr 2 oraz po ochłodzeniu - pstryk nr 3.

Rozumiem, że chodzi o porównanie pH z pstryk nr 1 z pstryk nr 3 (jedna linijka w arkuszu na wyjaśnienie - to musi o to chodzić). Wtedy tłumaczenie o rozpuszczalności jest ok, zmniejsza się stężenie amoniaku, zmniejsza się stężenie równowagowe OH- i pH maleje. Powrót do pierwotnej temperatury zwalnia nas z rozpatrywania wpływy temperatury na stałą dysocjacji co byłoby konieczne gdyby chcieć porównać pstryk nr 1 z pstryk nr 2 albo pstryk nr 2 z pstryk nr 3. I to byłoby ciekawsze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości