Start nauki do matury 2011 i 2012

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: SilentShout »

jej niech mi ktoś wytłumaczy jak się wkuwa biologię, bo nie mogę sobie wyobrazić
wkuwac to można słówka z języka obcego, daty na historię, ewentualnie wzór na chemię

mój sposób na biologię to czytanie podręcznika ze zrozumieniem większość można brac na logikę, a jak się nie da to na skojarzenia (mogą być nawet śmieszne) i tyle
Awatar użytkownika
Locus
Posty: 369
Rejestracja: 30 lip 2011, o 21:46

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: Locus »

A jaki ogólnie macie system nauki ?
Ja najlepiej się uczę jak robię własne notatki. Ale niestety to straszny system bo przepisywanie podręczników mija się z celem - tylko marnuje się czas. Moje wszystkie książki są pokreślone i kolorowe, tak łatwiej mi się zapamiętuje. Do chemii nie mam nawet porządnego podręcznika, tylko uczę się ze swoich notatek z lekcji, które ew. układam sobie jakoś logiczniej w całość.
a jak się nie da to na skojarzenia (mogą być nawet śmieszne) i tyle
U mnie jest pełno takich dziwnych skojarzeń typu roztwór hipotoniczny to ten, do którego napływa woda, bo hipcio lubi wodę o.O
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: SilentShout »

ja np tasiemce brałam na skojarzenia (a raczej ich żywicieli):
- uzbrojony wieprzowina (no bo świnki są potężne, więc się trzeba uzbroić, aby nie zostać staranowanym )
- nieuzbrojony bydlo (no krówki to są sympatyczne raczej, więc można bez uzbrojenia podejść )
- kręćkowy owca (bo ma pokręcone futro)
- bąblowcowy pies ( pies biega za piłkąltbąblem, a krowy, świnie itd nie )

oczywiście w rzeczywistości jest inaczej, to wszystko mega uproszczone, ale wiecie.
Awatar użytkownika
Locus
Posty: 369
Rejestracja: 30 lip 2011, o 21:46

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: Locus »

SilentShout, genialne skojarzenie Ja też lubię sobie wszystko upraszczać i tak kojarzyć, jak później ktoś mnie o dane zagadnienie pyta, to najpierw skojarzę uproszczenie, a później jakoś dojdzie się do reszty
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: SilentShout »

Locus, dokładnie
A najwieksza zaleta jest taka, że bardzo długo się to pamięta (np ten przyklad z tasiemcami wymyśliłam 3 lata temu). Jak ktoś w miarę rozumnie sie uczy, to w 3 klasie nie będzie problemu z powtórkami. A jak ktoś zakuje, to może zapamięta do klasówki na następny dzień, ale później będzie uczył się od nowa.
Najważniejsze to samemu wymyślać te skojarzenia, bo każdy ma inne. Te moje to jeszcze w miarę da się wyjaśnić innym, ale np miałam koleżankę, która wymyslała takie historie. Jak mi kiedyś opowiedziała jedną (już nie pamietam dokłądnie ocb) to pomyślałam: kurczę, to ja już się tego sama prędzej nauczę, niż zrozumiem o co ci chodzi
Lithium
Posty: 96
Rejestracja: 10 lip 2011, o 11:03

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: Lithium »

świetne te wasze metody na skojarzenia, ja nie jestem na tyle kreatywna i nigdy nie umialam sobie nic tak pokojarzyć latwo i przyjemnie, więc pozostaje mi tylko zwykla nauka
Awatar użytkownika
Locus
Posty: 369
Rejestracja: 30 lip 2011, o 21:46

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: Locus »

SilentShout, każdy się uczy po swojemu, bo każdemu inaczej kojarzą się różne rzeczy. Ważne, żeby się uczyć, nieważne jak. Ja nie rozumiem tylko zakuwania na pamięć, w sumie to nawet nie wiem co w biologii można wykuć na blaszkę. Jeśli się coś rozumie to jakoś się rozwiąże większość problemów.
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: SilentShout »

Lithium, to podrzuć tu na forum coś, czego nie możesz zapamiętać może coś wymyślimy wspólnie

przecież możecie nawet sobie na forum taką formę nauki do matury zorganizować
Awatar użytkownika
gosiula93
Posty: 53
Rejestracja: 4 lis 2010, o 15:01

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: gosiula93 »

SilentShout pisze:jej niech mi ktoś wytłumaczy jak się wkuwa biologię, bo nie mogę sobie wyobrazić
wkuwac to można słówka z języka obcego, daty na historię, ewentualnie wzór na chemię
Wyobraź sobie, że się da, bo ja to robiłam w I klasie w sumie było tak dlatego, bo babka wymagała od nas wiedzy z zeszytu centralnie, pytania na sprawdzianach to było po prostu zadanie przepisania jednego punktu w zeszycie. Teraz na szczęscie robi nam typowo maturalne zadania, na które nie trzeba odpowiadac słowo w słowo to, co wczesniej podała do zeszytu

a te Wasze sposoby są super, nigdy za bardzo nie bawiłam się w skojarzenia podczas nauki, tylko jak w taki sposób nauczyć się np. roślinek wszystkich, tych kwiatków, zapylania itp bo to chyba najgorszy dział dla mnie
Awatar użytkownika
Locus
Posty: 369
Rejestracja: 30 lip 2011, o 21:46

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: Locus »

a te Wasze sposoby są super, nigdy za bardzo nie bawiłam się w skojarzenia podczas nauki, tylko jak w taki sposób nauczyć się np. roślinek wszystkich, tych kwiatków, zapylania itp bo to chyba najgorszy dział dla mnie
Ja miałam problem już od samego początku z przemianą pokoleń. Ale wystarczyło przy protistach dobrze sobie to rozrysować (prosto, żeby zapamiętać) i teraz już z tym nie mam problemu. Podstawiam daną roślinę pod główny schemat i jakoś idzie To samo mam z metabolizmem, narysowałam sobie wykres do anabolizmu i katabolizmu i owszem potrzebuję chwili, żeby to odtworzyć w głowie, ale w końcu się udaje i już mi się nie mylą te dwa pojęcia.
MsOrtho
Posty: 94
Rejestracja: 27 lip 2011, o 13:54

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: MsOrtho »

Ja osobiście po 3 latach naprawdę sumiennych przygotowań i,niestety, porażki radzę jedno - CAŁKOWITE skupienie i koncentracja
Lithium
Posty: 96
Rejestracja: 10 lip 2011, o 11:03

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: Lithium »

np.nigdy nie umiem zapamiętać i rozróżnić etapów mitozy i mejozy.i jak próbowalam to zapamiętać musialam się uczyć na pamięć i szybko zapomnialam
Awatar użytkownika
cicha-woda
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 05:36

Re: Start nauki do matury 2011 i 2012

Post autor: cicha-woda »

Lithium, a może jeśli opis mejozy/mitozy Ci nie wchodzi to porównaj sobie ilustracje przedstawiające oba procesy. Patrz na nie i opisuj, porównuj. Mi pamiętam to pomagało Patrzyłam kolejno na profazę, metafazę itd w obu procesach i opisywałam, dzięki temu na amen zapamiętałam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość