Stomatologia czy medycyna??

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: gooner92 »

Mmmartix, i znowu niedokładna odpowiedź chodziło mi o cechy potrzebne w pracy.
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Mmmartix »

gooner92 pisze:Mmmartix, i znowu niedokładna odpowiedź chodziło mi o cechy potrzebne w pracy.
To co wymieniłam napewno jest potrzebne w pracy, bo jeśli nie interesuje Cię to co robisz i robisz to tylko z musu/dla pieniedzy/bo tak chcą rodzice, to nie będziesz dobrym dentystą. Po prostu człowiek sam musi tego chcieć.
I na pewno też to o czym sam mówiłeś
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: gooner92 »

No dobra, dobra, dzięki za odpowiedź a mogę spytać co studiujesz?
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Mmmartix »

gooner92 pisze:No dobra, dobra, dzięki za odpowiedź a mogę spytać co studiujesz?
Zamierzam wybrac sie na lekarski.

konturek

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: konturek »

jak dla mnie to chyba tylko precyzja i cierpliwość. reszta przychodzi sama, jak chociażby uprzejmość - w końcu jak będziesz niemiły to ludzie pójdą to jednego z wielu innych.

jestem na drugim roku i jeszcze nie odczułem przez żaden zakład w żaden sposób dyskryminacji z powodu bycia na stomie. wręcz przeciwnie, podkreśla się, że jesteśmy takimi samymi lekarzami jak inni, więc pewne rzeczy musimy wiedzieć tak czy owak.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: gooner92 »

Pewnie trochę przekoloryzowane były zasłyszane przeze mnie opinie. Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Medycyna Lwów »

nyktofan - nie jesteście lekarzami równoprawnymi - a to z prostej przyczyny: na studiach nie nauczycie się medycyny - przedmioty ogólnolekarskie są w śmiesznie małych wymiarach godzinowych i potem jest wiele. Przeciętny dentysta nie umie rozpoznać i leczyć (w sumie to nawet nie miał by ku temu narzędzi) większości chorób.
U nas już parę razy bardzo się asystenci bulwersowali (zwłaszcza w klinikach kardiologicznych gdzie non stop trafiali chorzy z IZW z ewidentnej winy dentystów głównie) skąd u nich tytuł lek. przed nazwiskiem skoro leczyć to oni umieją ale tylko zęby.

gooner92 - poczytaj cały wątek, przejrzyj całe forum, a nie dublujesz pytania, które padały już po kilkaset razy. Masz mamę dentystkę to nie widzę problemu, żeby kontynuować tradycję rodzinną, zważywszy że będzie ci dużo łatwiej,
konturek

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: konturek »

świetnie zdaję sobie sprawę, że nie jesteśmy, nasze 135 godzin interny wygląda co najmniej śmiesznie (żałośnie) przy waszych 500 czy tam więcej. chodzi raczej o to, że np. ostatnio uczyli nas intubacji, a prawda jest taka, że lekarze specjaliści mają z tym problemy, a co dopiero dentyści. tak samo na radiologii na zdjęciach rozpoznawanie guzów łagodnych i złośliwych kości. konieczność nauki tego właśnie argumentują byciem lekarzami przez nas.
im bardziej w tym siedzę tym mniej mi do śmiechu, że będę lekarzem. ten tytuł zobowiązuje do pewnej wiedzy i u. praktycznych, a ja jakby ich mieć nie będę.
to się tylko tak mówi - tylko zęby. poza tym moja znajoma z 5 roku mówiła, że np. my mamy o wiele dokładniej omawiane takie zagadnienia jak rozszczepy podniebienia itp. i np. na szczękówce lepiej radzą sobie ludzie po stomie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Medycyna Lwów »

oczywiście że macie więcej o całej głowie - nie tylko podniebieniu niż my (choć nie wiem jak jest z laryngologią na stomie), ale nie macie narzędzi ogólnolekarskich - sytuacja gdy moją babcię odesłał dentysta do lekarza rodzinnego by dał zaśw. czy może mieć usunięte zęby, ale dopiero po mojej osobistej sugestii - jakby się znał to by się radzić nie musiał, bo jakie ma choroby sam powiedziałem.
Co do szczękówki - może i lepiej sobie z cz. zabiegowej radzą dentyści, choć pewnie nie ma reguły, ale należy pamiętać, o czym ogólnie zapominają tzw. studenci - na pewno w przyszłości zabiegowcy że dostają chorego nie tylko z guzem, który trzeba wyciąć, ale najczęściej z wieloma innymi internistycznymi obciążeniami, które trzeba mieć na uwadze podczas hospitalizacji i umieć je leczyć jak choćby przejście z leków doustnych na insulinę u chorych z cukrzycą poddawanych operacji - i tu by większość dentystów miałą nie lada problem.
konturek

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: konturek »

no właśnie, takich sytuacji jest zbyt wiele, co pokazuje tylko jak negatywnym zjawiskiem jest ciągłe obcinanie przedmiotów lekarskich na rzecz tych stomatologicznych. po co na siłę nadawać komuś tytuł lekarza.
właśnie dlatego moim zdaniem szczękówka powinna być dla tych po lekarskim i stomie. są równie ważne. właściwie zastanawiam co mz chciało osiągnąć dopuszczając do tej specki ludzi po jednych studiach.
laryngologia pojawia się na 5 roku jako dodatek do przedmiotów czysto specjalistycznych. co prawda jest z tego egz. ale chyba nie jest to nic strasznego.
Awatar użytkownika
Olus
Posty: 167
Rejestracja: 21 lut 2010, o 11:15

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Olus »

ja jestem dopiero na pierwszym roku. nie jest za wesoło. tzn. wszystko jest do ogarnięcia, ale dużym kosztem. Raz mi się zdarzyło pójść spać o 4:30. :O masakra.

W każdym razie sama miałam podobny dylemat (choć tylko przez chwilkę ) i awaryjnie składałam na lekarski, jakbym się na stomę nie dostała D

u mnie na roku sporo ludzi poszło na stomę dlatego, że nie bardzo im się podobało 6 lat studiów i robienie potem specjalizacji a nie wiadomo nawet na jaką się dostaniesz. ja się tam na tym nie znam, ale podobno ciężko się na coś ciekawego dostać.
część ludzi dlatego, że się nie dostała na lekarski.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: gooner92 »

Kaamil, ciekawe stwierdzenie, że dentyści (chociaż większość pewnie tak) zna się jedynie na zębach
Awatar użytkownika
Gerla
Posty: 100
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:13

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Gerla »

Czy w związku ze zmianami (staż, specjalizacje, LEK zamiast LEPu) uważacie że młodym lekarzom będzie łatwej w drodze do tytułu specjalisty (bo chyba MZ to ma na celu, ale z tym różnie bywa)? Pytam, bo jeśli wszystko pomyślnie się ułoży, też stanę przed wyborem: lekarski czy stomatologia. Dodam że od lekarskiego odwodzi mnie jedynie ewentualna wizja problemów ze specjalizacją.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości