Stomatologia czy medycyna??

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Mmmartix »

Gerla pisze:Odkąd zaczęłam poważnie myśleć o medycynie, lekarski był moim celem. Jednak chyba pod wpływem cioci dentystki zastanawiałam się na stomatologią. Główny jak dla mnie plus tego zawodu- brak konieczności robienia specjalizacji. Rozmyślam na wszelkie możliwe sposoby, biorę wiele kwestii pod uwagę (od specjalizacji, przez wynagrodzenia, do życia rodzinnego po lekarskim/stomatologii). Wiem że praca lekarza a dentysty to dwie różne sprawy. Sercem jestem na lekarskim. Rozumem błądze jeszcze po stomatologii.
Mysle, ze stomatologia pozwala szybciej usamodzielnic sie finansowo, co widze po paru osobach wsrod rodziny i znajomych. Mam tez jedna lekarke w bliskiej rodzinie, ktora tez nie narzeka na ta kwestie, ale trzeba przyznac, ze dojscie do pewnego poziomu zajelo jej sporo czasu (studia, specjalizacja pare lat itd).
Po prostu wyobraz sobie, ze w tym, co wybierzesz, bedziesz siedziec przez 1/3 (albo i wiecej) czasu Twojego zycia az do emerytury. To moze pomoc podjac decyzje.

Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Mmmartix »

Btw. Po lekarskim tez nie ma koniecznosci robienia specjalizacji tak na prawde. Pytanie tylko czy Cie to zadowala.

Awatar użytkownika
Gerla
Posty: 100
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:13

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Gerla »

Nie wiem dokładnie jak ma wyglądać sprawa miejsc na specjalizacje po zmianach wprowadzonych przez MZ- czy fakt że LEK będzie przepowadzany raz w roku (tak mi wiadomo, jeśli jestem w błędzie- poprawcie) znaczy że rekrutacja na miejsca specjalizacyjne też będzie raz w roku? Czy specjalizacje obecnie uznawane za szczegółowe po zmianach będzię można robić jak te podstawowe na chwile obecną?
Najbardziej obawiam się wizji że po medycynie nie uda się rozpoczać specjalizacji, a lekarz bez niej, mimo że może jej nie podjąc, ma raczej małe pole manewru (wiem, wybiegam bardzo w przyszłość- ale tak już jakoś mam).
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Medycyna Lwów »

po co się wypowiadać jak się nie orientujecie i wprowadzać innych w błąd?!
LEK będzie jak obecny LEP - 2x w roku, ta sama forma itp. itd. a specjalizację praktycznie każdy lekarz robi - jeśli nie tą którą by chciał to jakąś inną.

Co do usamodzielnienia się finansowo po stomie - ja bym jakoś nie chciał zaczynać prawdziwie dorosłego życia z gigantycznym kredytem na koncie, tylko po to by założyć własny gabinet.
Awatar użytkownika
Gerla
Posty: 100
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:13

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Gerla »

LEK 2 razy w roku- dziekuje za informacje, zapamiętam

A co ze zmianami w specjalizacjach?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Medycyna Lwów »

wchodzi (za rok już może wejdzie - oby) system modułowy, który skróci cały tok kształcenia specjalizacyjnego.
Awatar użytkownika
Gerla
Posty: 100
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:13

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Gerla »

Czyli np. specjalizację z gastroenterologii, które teraz jest specjalizacją szczegółową, po wprowadzeniu tego systemu będzie można zrobić po skończeniu studiów (jak obecną podstawową)?

Uważasz że te wszelkie zmiany mogą rzeczywiście wyjść lekarzom na dobre?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: Medycyna Lwów »

nie wiem, bo dokładnie nie wiadomo, ale obecnie gastro można robić po 5 latach interny, a jakby to weszło to przypuszczalnie po 3 letnim module interny. Ja osobiście jestem zwolennikiem tych akurat zmian, natomiast nie wyobrażam sobie robienia od razu ze specjalności internistycznych szczegółowych od razu podstawowych, bo to na dobre nikomu nie wyszłoby.
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: dzikus »

Do tematu: zastanow sie co chcesz robic w zyciu. Sadze, ze kasa jest i z medycyny i ze stomatoligii. Zreszta nie zawsze podejmuje sie sluszne wybory bedac nieco pazernym na kase : P. Ja nie wiem czy takie fajne jest dlubanie w zebach przez cale zycie mi by sie nei podobalo. : P


[at]: a ja mysle, ze skracanie czasu specjalizacji jest glupota Jakich my lekarzy bedziemy mieli za kilka latim dluzej trwa specjalizacja tym wiecej sie naucza(chyba?)
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: gooner92 »

Kaamil, racja, koszt wyposażenia takiego gabinetu to gruba kasa. Wiadomo życie na kredyt to życie pod presją, stąd wśród młodych dentystów duża agresja - robienie wszystkiego szybko, byle jak i branie nawet za głupią poradę/receptę 20-30 zł (np. za stwierdzenie, że masz próchnicę.).

Gerla, też mam ten dylemat (chociaż z drugiej strony moim problemem jest to, że interesuje mnie wszystko - matematyka, fizyka, biologia, chemia i nie wiem do końca czym mam się zająć na poważnie). Mam o tyle dobrze, że jako stomatolog miałbym miejsce pracy i nie musiałbym pracować od 7 do 19, więc miałbym więcej czasu (w przyszłości) dla rodziny i dla siebie, co uważam, że jest ważne, bo nie samą pracą człowiek żyje. Obecny system osiągania specjalizacji też jest dosyć zniechęcający, bo np. pasjonując się sercem, nie chciałbym być zmuszony do pójścia na speckę z czegoś innego.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: gooner92 »

dzikus, to racja, kasa jest z tego i z tego, ale stoma to, uwierz mi, nie tylko dłubanie w zębach, chociaż tak się potocznie mówi. każdy pacjent jest inny, do każdego trzeba podejść indywidualnie, ale mniejsza o to.

Też chciałbym myśleć, że kasa nie jest aż tak ważna, ale życie robi cię w ciula na każdym kroku, a w Polsce wszystko jest cholernie drogie i pewnie będzie jeszcze bardziej. Na aspekt finansowy niestety też trzeba patrzeć.

Co do tych specjalizacji to różne historie słyszałem, np. o tym jak to ordynatorzy utrudniają młodym rozwój, ale sam tego nie doświadczyłem, więc swojej opinii nie podam.
AsiaMed19
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2011, o 15:21

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: AsiaMed19 »

Stomatologia Ładny pieniądz, przyjemna praca i studia.
konturek

Re: Stomatologia czy medycyna??

Post autor: konturek »

AsiaMed19 pisze:Stomatologia Ładny pieniądz, przyjemna praca i studia.
.żyj dalej w swoim świecie bajek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości