substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Dżdżownica
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 18:42

substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: Dżdżownica »

"Jakie sobstancje szkodliwe mogą być magazynowane w kościach i jakie są tego skutki? Jest to pytanie z p. domowej, na które za bardzo nie mogę znaleźć odpowiedzi. Zanalazłam kilka pierwiastków, ale nie jestem pewna, czy pani potraktuje je jako substancje. Jeśli możecie coś podpowiedzieć (odpowiedź albo gdzie szukać.) będę wdzięczna!
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: badger »

np ołów odkłada się w kościach co jest przyczyną ołowicy
Elektroforez
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2007, o 20:47

Re: substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: Elektroforez »

Tak pierwiastki to są substancje proste (których nie można już rozłożyć na prostsze). W kościach odkłada się np. stront, który trafia do organizmu gł. w formie chlorku strontu (II), jest antagonistyczny względem wapnia - kości, które gromadzą znaczne ilości strontu stają się łamliwe. W różnych postaciach mogą w kościach gromadzić się także inne pierwiastki toksyczne, zaburzając ich fizjologię (np. procesy krwiotwórcze), strukturę, np. ołów, beryl, kadm. Ale więcej to musisz poszukać sama. Pozdro
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: jillian »

Pierwiastki, które kumuluja siew kościach są uwalniane np. przy złamaniach
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: Jakusz »

jillian pisze:Pierwiastki, które kumuluja siew kościach są uwalniane np. przy złamaniach
A mogłabyś ten temat bardziej rozwinąć?
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: jillian »

takie twierdzenie słyszałam na wykładzie. Podobnie jak przy odchudzaniu, odłożone w tłuszczu pierwiastki zostają uwalniane
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: substancje szkodliwe magazynowane w kościach + skutki

Post autor: Jakusz »

Rozumiem. już domyśliłem się o co może chodzić - osteoklasty. one dokonują zniszczenia komórek kości znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie złamania. W raz ze zniszczeniem tych komórek następuje zapewne uwolnienie zmagazynowanych w nich substancji (także szkodliwych). To moja autorska teoria. Mogę się mylić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości