Szkolny 16/17

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

Tak, te teksty wstępne były okropne. Nie taka ilość na taką ilość czasu

serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Sugeruję, iż w zadaniu z operonem laktozowym pojawił się błąd merytoryczny. Zacytuję tu podręcznik wyd.nowa era: gdy w otoczeniu bakterii pojawi się glukoza i laktoza, bakteria wykorzystuje jedynie glukozę jako pokarm, a laktoza nie jest wykorzystywana, gdyż operon laktozowy zostaje wyłączony(.)"- oznacza to, że ekspresja operonu nie występuje, natomiast odpowiedzią prawidłową jest, iż występuje w w średnim natężeniu. Gdyby tak w rzeczywistości było, bakteria marnowałaby energię na zbędny proces syntezy laktazy, pomimo iż ma już dostępny pokarm w postaci glukozy. To jest nielogiczne! Czyżby bakteria była mądrzejsza od autora testu?

miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

Raczej wszytko jest ok z operonem laktozowym

Alexia
Posty: 15
Rejestracja: 27 sie 2015, o 17:29

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Alexia »

Mi się też wydaje, że jest w porządku.
Co innego z zadaniem o wirusie HIV. Jestem pewna że wnika cały wirion. (widoczne na schematach + w repetytorium NE wyraźnie jest napisane, że wnika w całości, a później się rozpada. )
julialat
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, o 21:52

Re: Szkolny 16/17

Post autor: julialat »

słuchajcie, piszcie odwołania koniecznie od tych rzeczy, które uważacie za niesprawiedliwe. Ja mam tak mało pkt, że nawet mi się nie opłaca nic wysyłać. Ogólnie strasznie mi szkoda siebie i ludzi takich jak ja, którzy poświęcili ostatnie miesiące tylko na przygotowania do olimpiady i dupa blada. Okazuje się, że mogłam się w ogóle nie uczyć. Dostałabym tyle samo pkt. Super sprawa seriooo , bardzo mnie zdemotywował ten etap i uświadomił mnie, że te godziny poświęcone na biolo, ktore mogę liczyć w dniach, są stracone. Co najwyżej mam mniej nauki do matury, ale szczerze nie za bardzo mnie to satysfakcjonuje.
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Jestem pewna, że zarówno zadanie z operonem jaki i HIV są błędne!

Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Ernestoo »

Chciałbym tylko zauważyć, że w zadaniu z operonem polecenie brzmi: Na podstawie powyższych informacji oraz analizy schematu określ poziom ekspresji genów katabolizmu laktozy w zależności od obecności glukozy i laktozy w pożywce. Nie ma tam ani słowa o wiedzy własnej. Dlatego też, nawet jeżeli odbiega to od rzeczywistości (chociaż nie jestem tego pewien), to odwołać się nie można, bo odpowiedź powinna być tylko na podstawie lektury tekstu, a z tekstu i schematu jednoznacznie wynika odpowiedź. Co najwyżej możesz ponarzekać im w odwołaniu na niepoprawne(?) teksty do zadań.
VademecumEdukacja

Re: Szkolny 16/17

Post autor: VademecumEdukacja »

Informacje do tych pytań są poprawne, zgodne z wiedzą naukową. Podręczniki szkolne są uproszczeniem rzeczywistości, czasem tak bardzo, że są w nich po prostu błędne dane.
KGOB posiada poprawne informacje.
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Dziękuję za odpowiedź. Już z braku czasu niekiedy rozwiązywałam te zadania w oparciu o swoją wiedzę podręcznikową. Zwracam honor do kieszeni!
Szalona Biolożka
Posty: 52
Rejestracja: 25 maja 2016, o 18:23

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Szalona Biolożka »

Miałam czytać na świeżo Krótkie Wykłady, uznałam - idiotka ze mnie, po co mi to na szkolny, systematykę roślin i zwierząt powtarzać, cykle, fizjologię, ewolucję gadów. To jest must have. T pewnie no i mogłam się nic nie uczyć, wynik i tak mam słaby - 32 pkt są jakieś szanse na cokolwiek?

miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

32 to jest dobry wynik, który raczej pozwoli przejść szkolny

Alexia
Posty: 15
Rejestracja: 27 sie 2015, o 17:29

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Alexia »

a 29 ? Jak czujecie ?
YourNightmare
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2016, o 00:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: YourNightmare »

Może przejdziesz, próg raczej będzie niski. Test zakoczył wszystkich jakby nie było.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości