Tegenaria(Kątniki) i Pholcus phalangioides(Nasosznik trzęś)

Rozpoznawanie pajęczaków na podstawie zdjęć i opisów. Przypomina pająka ale chcesz znać szczegóły. Pamiętaj dodać zdjęcia w dużym przybliżeniu!
Awatar użytkownika
mimose91
Posty: 44
Rejestracja: 24 lis 2009, o 13:01

Tegenaria(Kątniki) i Pholcus phalangioides(Nasosznik trzęś)

Post autor: mimose91 »

Witam

Mam takie pytanko, poniewaz ostatnio bedac w Angli napotkalam niesamowicie duzo pajakow z grupy katnikow(w Polsce widzialam je moze ze 3 razy.). Zazwyczaj byly to katniki domowe mniejsze, ale dwa razy widzialam Tegenaria atrica(chociaz mogly to byc osobniki Tegenaria duellica- doznalam szoku jak zobaczylam takiego wielkoluda biegnacego przez srodek dywanu w pokoju[innym razem siedzial na gzymsie kominka i najwyrazniej ogladal z nami Wladce Pierscieni]! nie mowiac o histerii mojej siostry majacej arachnofobie ) a poza tym jakies posrednie jezeli chodzi o wielkosc, dokladnie trudno mi okreslic gatunek(ale na pewno lejkowce). Ale co mnie zaskoczylo, ze bylo tam bardzo malo nasosznikow. Wyczytalam, ze dlugonogie potrafia zabic i zjadaja katniki. ciekawi mnie jednak czy moze on zabic katnika olbrzymiego? jesli tak, to w jaki sposob jest w stanie to zrobic? czy ma on jakis szczegolnie silny dla katnika jad? wydaje mi sie to nieprawdopodobne, bo katniki sa w dodatku niesamowicie szybkie(wrecz wyglada to jakby lataly), nasosznik przeciez w zyciu by go nie dogonil.
no wiec jak to dziala?
Dodam ze specjalista od pajakow i owadow ze mnie zaden


PS: Dlaczego w Angli(dodam ze w domach!) jest az tak duzo pajakow? bo naprawde nigdy nie widzialam takiej ich ilosci w Polsce Jak to jest ze Wyspy im sie o tyle bardziej podobaja niz tutaj?

Pozdrawiam
hemikalia
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 13:59

Re: Tegenaria(Kątniki) i Pholcus phalangioides(Nasosznik trzęś)

Post autor: hemikalia »

Kątnik muchy też by nie dogonił ( bo ona lata ) a jednak potrafi zjeść, w przypadku drapieżników niejednokrotnie wazniejszy jest sposób od atrybutów fizycznych

Tyle na temat czy ?". Na temat jak? trochę ciężej odpowiedzieć, ale wbrew pozorom pająki bardzo łatwo zabić, wystarczy tylko conieco o nich wiedzieć Otóż mają one otwarty układ krwionośny, czyli w dużym uproszczeniu, hemolimfa rozlewa im się wokół narządów wewnętrznych. Dodatkowo większość ( jak nie wszystkie ) pająków ma serce z ostiami w górnej części odwłoku, więc wystarczy małe ukłucie i pająk może być kaput a nasz przyjaciel Nasosznik, ma dodatkową broń w postaci jadu, który wstrzyknięty w ciało pająka dość szybko rozprzestrzesni się po całym organiźmie. Ja znawcą pająków teżnie jestem, ale miałem doczynienia z bardzo dobrym ich hodowcą i nawet sam kiedyś trochę hodowałem Myślę, że to może byćjeden z możliwych sposobów na upolowanie Kątnika przez Nasosznika.

Tyle mam do napisanie, zanzaczam jednak, że nie jest to żadna wiedza podręcznikowa, tylko dedukcja z doświadczeń nabytych w rozmowach i podczas hodowlii, wiec nie wszystko co napisałem musi się potwierdzic

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości