Nasiono czy nasienie ??????

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
BELIAL
Posty: 12
Rejestracja: 31 gru 2006, o 16:53

Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: BELIAL »

Cześć jak to jest z tymi nasionami u roślin chodzi mi o to żę na botanice kobieta wywalała z ćwiczeń jak ktoś powiedział zamiast nasiono nasienie a szukając czego kolwiek o nasionach pojawia się nasienie a w nawiasie nasiono wie ktoś mozę dokładnie jak to jest bo mi się wydaje że nasiono jest bardziej prawidłowe a nasienia to np produkują odpowiednie hehe narządy ludzki
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: Astacus »

to sam se odpowiedziales
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: Anex »

Nasienie (semen, diasopra) - zwane popularnie nasionem
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: MiRACiDiUM »

Dawniej mówiono nasienie, teraz bardziej poprawnie jest nasiono. Zatem nasiono to organ rozmnażania się roślin nasiennych, a nasienie to sperma (w zoologii).
bredd80
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2007, o 17:55

Re: Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: bredd80 »

Z tego co pamiętam z zajęć z botaniki to nasz profesor wyjasniał nam że prawidłowym terminem w botanice jestnasienie".Nasiono to raczej potoczne okreslenie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: MiRACiDiUM »

Z Encyklopedii PWN:
nasiono, dawniej nasienie, bot. organ rozmnażania się roślin nasiennych, zawierający zarodek rozwija się z zapłodnionego zalążka zawiera materiały zapasowe (skrobię, tłuszcze, białka) zmagazynowane w bielmie (n. bielmowe, np. zbóż) lub w liściach zarodka (n. bezbielmowe, np. grochu).


Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Nasiono czy nasienie ??????

Post autor: AnnaWP »

Zarówno takie nazwiska jak Kopcewicz (w fizjologii) i Hejnowicz (co by nie mówić autorytet w anatomii) piszą o nasieniu.
Patrz np. Zarys struktury i fizjologii drzew leśnych (np. rysunek zapłodnienia str. 240, gdzie jest owoc i nasienie) lub Anatomia i histogeneza roślin naczyniowych (wystarczy spis treści: anatomia rozwojowa kwiatu, owocu i nasienia).
Również Szweykowscy w Botanika - Morfologia mają rozdział p.t. nasienie.

Tak, poszłam sprawdzić, czy faktycznie, żebym głupot nie powypisywała.
Mnie uczono i ja dlatego też uczę nasienie / nasiona.

Potoczny język jest mało precyzyjny, staram się unikać tego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości