Otrzymywanie CaO z CaCO3

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
aizdajj
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2008, o 16:26

Otrzymywanie CaO z CaCO3

Post autor: aizdajj »

Oblicz ile gramów CaO mozna otrzymacz 250 g skały wapiennej, wiedząc, ze zawiera ona 60% czystego CaCO3.



Prosze o pomoc w rozwiazaniu i jesli ktos potrafi to aby mi wyjasnil jak to sie oblicza! Z góry dzieki
Ostatnio zmieniony 17 paź 2008, o 20:23 przez aizdajj, łącznie zmieniany 1 raz.
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Otrzymywanie CaO z CaCO3

Post autor: bcf_raptor »

aizdajj pisze:Oblicz ile gramów CaO mozna otrzymacz 250 g skały wapiennej, wiedząc, ze zawiera ona 60% czystego CaCO3.
CaO można otrzymać przez termiczny rozkład CaCO3. Więc najpierw musimy wiedzieć ile tego węglanu wapnia mamy. Skoro skała wapienna zawiera 60% węglanu to mamy:
100% - 250 g
60% x

Ten x to masa CaCO3, którą mamy do dyspozycji. Teraz układamy równanie reakcji termicznego rozkładu węglany wapnia:
CaCO3 CaO + CO2

z niego wynika że:
100g CaCO3 - 56g CaO
x (obliczony wcześniej) - y

I teny jest odpowiedzią.
aizdajj
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2008, o 16:26

Re: Otrzymywanie CaO z CaCO3

Post autor: aizdajj »

Czyli x bedzie wynosil 150 g, tzn mamy tyle weglanu wapnia w 60% skale wapiennej , i uzyskamy z tego 84 g CaO. Dobre rozwiazanie?

Tylko mam jeszcze pytaanie skad 100 g caCO3 to 56 g CaO i zadanie bedzie dla mnie jasne, i strasznie dziekuje za pomoc!
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Otrzymywanie CaO z CaCO3

Post autor: bcf_raptor »

Wyniki dobre. To 100 i 56 są to masy molowe tych związków. Oblicza się je sumując masy poszczególnych pierwiastków wyrażone w gramach i odczytane z układu okresowego. Dla CaO:
M(Ca) = 40g/mol
M(O) = 16g/mol
Więc masa molowa CaO = (40 + 16) g/mol = 56 g/mol
aizdajj
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2008, o 16:26

Re: Otrzymywanie CaO z CaCO3

Post autor: aizdajj »

no i już wszystko jasne! Dzieki za pomoc. Zadanie zrozumiale:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości