Stężenia roztworów

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
pati148
Posty: 18
Rejestracja: 4 lut 2009, o 17:17

Stężenia roztworów

Post autor: pati148 »

Mam dwa zadania i nie mam pojęcia jak je zrobić
1. Do 1dm3 wody wrzucono 200g sodu. Oblicz stężenie molowe uzyskanego roztworu o gęstości 1,1 g/cm3. Wynik powinien wyjść 8,03 mol/dm3
2. 120g mieszaniny zawierającej 40% tlenku wapnia i 60% węglanu wapnia potraktowano 2-molowym roztworem kwasu solnego. Oblicz objętość kwasu konieczną do przeprowadzenia całej mieszaniny w chlorek wapnia. wynik powinien wyjść 1,58 dm3
Z góry dziękuje za pomoc.
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Stężenia roztworów

Post autor: bcf_raptor »

1. Do 1dm3 wody wrzucono 200g sodu. Oblicz stężenie molowe uzyskanego roztworu o gęstości 1,1 g/cm3. Wynik powinien wyjść 8,03 mol/dm3
Wiesz że 1g H2O ma 1 cm3. Zatem masz 1000g wody do której dodajesz 200g sodu. Razem 1200g. Przelicz to na objętość wykorzystując gęstość. Woda jest w nadmiarze (jeśli nie wierzysz to sprawdź ) zatem produkt można liczyć z niedomiaru czyli z sodu (pamiętaj że powstanie NaOH). Ja uwzględniłbym również ubytek masy spowodowany wydzielaniem się wodoru ale chyba nie będzie to konieczne.
2. 120g mieszaniny zawierającej 40% tlenku wapnia i 60% węglanu wapnia potraktowano 2-molowym roztworem kwasu solnego. Oblicz objętość kwasu konieczną do przeprowadzenia całej mieszaniny w chlorek wapnia. wynik powinien wyjść 1,58 dm3
Oblicz masę tlenku i węglanu, którą dysponujesz. Następnie zapisz równania reakcji i skorzystaj z proporcji. Wyniki z obu reakcji będą Twoją liczbą moli. Skorzystaj z definicji stężenia molowego lub z wzoru na nie aby obliczyć objętość.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości