Aldehydy i ketony

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Aldehydy i ketony

Post autor: Ewita »

Witam

Przygotowując się do sprawdzianu, przerobiłam wszystkie zadania ze zbioru zadań, ale z kilkoma sobie nie poradziłam, dlatego proszę Was o pomoc i wytłumaczenie krok po kroku.

1. Ile potrzeba gramów 40-procentowego roztworu K2Cr2O7, żeby utlenić 90 g C3H7OH do propanalu, jeżeli reakcja przebiega zgodnie z rónaniem:
3CH3CH2CH2OH + K2Cr2O7 + 4H2SO43CH3CH2CHO + K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 7H2O.

.

2. W reakcji spalania 0,05 mola ketonu otrzymano 4,48 dm3 tlenku węgla (IV) i 3,6 g wody. Wyznacz wzór sumaryczny ketonu oraz podaj jego nazwę i wzór strukturalny. (warunki normalne)

wyznaczyłam współczynniki przy równaniu reakcji. A dalej to wychodziły mi takie kosmosy, że lepiej się nie przyznawać

CnH2nO + (3n-1)/2 O2nCO2 + nH2O
.

3. Podaj wzór sumaryczny i nazwę aldehydu, który w reakcji utleniania tworzy nasycony kwas monokarboksylowy o masie molowej 74 g/mol.
Wg mnie:
wzór ogólny aldehydu - CnH2n+1CHO
wzór ogólny nasyconego kw. monokarboksylowego - CnH2n+1COOH
wzór ogólny równiania reakcji - R-CHOR-COOH
a utleniaczem może być chyba CuO, ale jak to zapisać normalnie, tego też nie wiem (
.

4*.Spalono 0,1 mola zwiążku organicznego, zużywając w tym celu 10.08 dm3 tlenu. Spalenie 4,3 tego związku prowadzi do powstania 4,48 dm3 CO2 i 2.7 g wody. Wyznacz jego wzór rzeczywisty.

CxHyZ + O2CO2 + H2O


Pozdrawiam
Ewa
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Aldehydy i ketony

Post autor: Batha »

Ewita pisze:1. Ile potrzeba gramów 40-procentowego roztworu K2Cr2O7, żeby utlenić 90 g C3H7OH do propanalu, jeżeli reakcja przebiega zgodnie z rónaniem:
3CH3CH2CH2OH + K2Cr2O7 + 4H2SO43CH3CH2CHO + K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 7H2O.
wylicz z proporcji, ile g dichromianu potrzeba. potem wykorzystując Cp policz masę r-ru
Ewita pisze:2. W reakcji spalania 0,05 mola ketonu otrzymano 4,48 dm3 tlenku węgla (IV) i 3,6 g wody. Wyznacz wzór sumaryczny ketonu oraz podaj jego nazwę i wzór strukturalny. (warunki normalne)
policz, ile powstałoby CO2 i H2O, gdyby spalono 1 mol ketonu. następnie podziel wyniki przez masy molowe związków

3. odejmij od masy molowej kwasu mase molową tlenu. wyjdzie masa molowa aldehydu. w schemacie reakcji utleniacz zapisz nad strzałką
Ewita pisze:4*.Spalono 0,1 mola zwiążku organicznego, zużywając w tym celu 10.08 dm3 tlenu. Spalenie 4,3 tego związku prowadzi do powstania 4,48 dm3 CO2 i 2.7 g wody. Wyznacz jego wzór rzeczywisty.
4,3 mola, grama, czy czego?
zacznij podobnie jak z 2
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

[Link] Aldehydy i ketony

Post autor: Ewita »

batha pisze:4,3 mola, grama, czy czego?
Ajaj. Grama!

Dzięki, zaraz zobacze czy teraz mi wyjdzie

[ Dodano: Pon Paź 20, 2008 16:10 ]
dzieki dzieki dzieki!
Wszystko mi wyszło.
Jeszcze tylko 5 zadan z kwasów karboksylowych nie umiem zrobić
tematy133/kwasy-karboksylowe-vt15835.htm
norma
Posty: 2
Rejestracja: 6 maja 2008, o 07:23

Re: Aldehydy i ketony

Post autor: norma »

Miałabym prośbę,jesli ktos miałby zeskanowane zadania ze z bioru persony ALDEHYDY I KETONY. Byłabym wdzieczna o przesłanie. Proszę o kontakt na pw!1 Z góry dziekuje.
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

zadanie 4

Post autor: bezimienna »

Witam!
Mam do rozwiązania zad. 4 identyczne jak wyżej.
Policzyłam, że proporcje C:H:O będą 2:3:1
Nie potrafię sprawdzić, czy wzór empiryczny jest jednocześnie rzeczywistym.
Usiłuję wyliczyć masę molową potencjalnego związku, ale na podstawie tych danych nie wiem jak. Bardzo proszę o podpowiedź

Aaa i ustaliłam też, że poszukiwany związek reaguje z tlenem w proporcji 1: 4,5
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Aldehydy i ketony

Post autor: ulala »

a jakie polecenie? dokladnie takie jak w 4.?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości