utlenianie alkenów

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

utlenianie alkenów

Post autor: Marek »

Nie mogę tego uzgodnić. Robiłem bilans elektronowy (ten prostszy a nie jonowy). Produkty nie są pewne. Pomóżcie. Jeśli ktoś może to proszę o namiary na odpowiedni podręcznik.
1.jpg
Ostatnio zmieniony 27 maja 2008, o 20:09 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: utlenianie alkenów

Post autor: Batha »

powstaną diole, łańcuch nie pęknie. w produktach będzie jeszcze woda
zrobiłam tak pierwszą reakcję i się zgadza. Druga tez powinna.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: utlenianie alkenów

Post autor: DMchemik »

a diole mogą dalej się utleniać do związków karbonylowych a końcowe grupy karbonylowe (czyli aldehydowe) do kwasów karboksylowych
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

Re: utlenianie alkenów

Post autor: Marek »

Miałem zapisane że diole powstają jeżeli działamy KMnO4 w środowisku zasadowym lub obojętnym, KCrO4 jest chyba silniejszym utleniaczem więc czy nie powinien odrazu utleniac do kw karboksylowych i ketonów?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: utlenianie alkenów

Post autor: Batha »

wszystko zależy od warunków. na zimno może powstać co innego niż na gorąco
myślę, że nie ma większego znaczenia, czy napiszesz diole, czy aldehydy, ketony, czy kwasu. ważne, abyś uwzględnił wodę (o której wcześniej zapomniałeś)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: utlenianie alkenów

Post autor: DMchemik »

diole to powstaną w zasadowym, w obojętnym to już silniejszy utleniacz, a w kwaśnym to wogóle i nastąpi rozszepienie łańcucha, mówimy o reakcjach z KMnO4 w tym momencie. Jak na złość nie widzę nigdzie potwierdzenia, że K2Cr2O7 nie rozszczepi łańcucha, ale jeśli za jego pomocą można utlenić glikol etylenowy do kwasu szczawiowego, to pewno nie, więc powstaną 1,2-diony lub kwasy α-ketokarboksylowe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości