Biały osad na kamieniach.

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
guusia
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 14:54

Biały osad na kamieniach.

Post autor: guusia »

Otóż odkryłam, że w pobliżu mojego miejsca zamieszkania w rzece znajdują się kamienie pokryte białym osadem [zaznacza sie poziom wody]. Próbowałam trochę poszperać i poobserwować i doszłam do wniosku, że to nie tylko kamienie są pokryteczymś białym, ale również kłody drzew przebywające dłużej w wodzie. Niestety nie wiem co to jest, próbowałam znaleźć coś w internecie No, ale z marnym skutkiem Może ktoś spotkał się z czymś takim?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: WojtekB »

Nie jestem pewien, ale może to mieć związek z wytrącaniem się i osadzaniem się soli wapnia (np. CaCO3) [ale jak znam siebie mogę się mylić i to grubo, ale nic innego do głowy mi nie przychodzi].
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: malwka »

To najprawdopodobniej węglan wapnia, jak powiedział poprzednik.
guusia
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 14:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: guusia »

Też mi to przyszło pierwsze na myśl, ale czy aż takie duże nagromadzenie jonów wapnia? Czyli wygląda to na tak wielką twardość wody? Postaram się zrobić jutro zdjęcie i wstawić, bo bardzo mnie to nurtuje. Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: Vinci »

Węglan wapnia się wytrąca się ot tak sobie, chyba ze występują duże różnice w temperaturze wody. Ja bym stawiał na jakieś mikroorganizmy. Zrób zdjęcie to pomyślimy.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: WojtekB »

A może napisz gdzie znajduje się ta rzeka (np. czy przepływa przez las czy łąkę, czy pobliżu nie ma jakiejś elektrowni cieplnej itp) ?
guusia
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 14:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: guusia »

Mieszkam na południu. Dokładnie w bardzo bliskich okolicach Babiogórskiego Parku Narodowego - w Zawoi. Nie ma żadnych elektrowni Nic I właśnie to jest dziwne
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: WojtekB »

Zawartość węglanu wapnia by była wystarczająca: na terenie parku rzeki przepływają przez m.in. kwaśne brunatne kwaśne i gleby torfowe torfowisk niskich. A na pewno nie ma nigdzie zrzutów ciepłej wody do rzeki ? Jeżeli nie ma to podważa moją tezę
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: Vinci »

Cały teren, na którym mieszkasz to głownie piaskowce - odpada duże stężenie węglanów. Jednak na tym obszarze występują gleby bielicowe, które charakteryzują się białawym poziomem wymycia (poziom albic) zlokalizowanym w jej wierzchniej warstwie. Prawdopodobnie na skutek erozji następuje wypłukiwanie materiału z tej warstwy- stąd ten osad.
guusia
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 14:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: guusia »

Proszę.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Zdjęcia trochę nie wyraźne, bo robione dopiero teraz

Nie ma nigdzie dopływów ciepłej wody.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: Vinci »

Ewidentnie wytrącona jakaś sól. Taka sytuacja ma miejsce wzdłuż całego biegu rzeki ?

[ Dodano: Czw Lis 13, 2008 19:07 ]
Ja bym się skłonił ku tym glebom bielicowym, jednak nie w stosunku do erozji poziomu wymycia i jego wypłukiwania tylko do samej genezy tych gleb. Do wody może się dostawać roztwór soli rozpuszczonych spod poziomu wymycia i potem to krystalizuje na kamieniach w rzece.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: WojtekB »

Przez ten temat nie mogłem normalnie pracować w urzędzie, ale teraz po przeczytaniu wszystkiego, będę dłużej trzymał się swojej tezy
wojtas007 pisze:Zawartość węglanu wapnia by była wystarczająca: na terenie parku rzeki przepływają przez m.in. kwaśne brunatne kwaśne i gleby torfowe torfowisk niskich.
Może się pospieszyłem z tą postem, ale rzeka (Skawica) przepływa przez lasy bukowe regla dolnego, które rosną na glebach brunatnych (na kwaśnych brunatnych rosną lasy jodłowe).
Vinci pisze:Cały teren, na którym mieszkasz to głownie piaskowce - odpada duże stężenie węglanów.
A właśnie nie odpada po pomiędzy warstwami piaskowca znajdują się warstwy zasobne w węglan wapnia. Należy jeszcze dodać do tego bardzo intensywną erozję gleby wodną powierzchniową. Więc węglan wapnia jest

Z chemicznego punktu widzenia może to wydawać się dziwne, ale z geologicznego punktu widzenia węglan wapnia (a właściwie sam wapień) może osadzać się jako biały nalot (czasami nawet w postaci skorupki) podczas odparowania się wody na skałach i ziemi (duże nasłonecznienie w okresie letnim temu sprzyja).

Piszcie co chcecie, ale według mnie to węglan wapnia.

Wykorzystane źródła:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA w sprawie planu ochrony Babiogórskiego Parku Narodowego
Książka: Geografia 3 Polska. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym, autorzy: Hanna Staniów, Piotr Staniów, Jan Wójcik
Wikipedia i Mapa Google
guusia
Posty: 13
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 14:54

Re: Biały osad na kamieniach.

Post autor: guusia »

Więc tak Zjawisko to jest w całym biegu rzeki, a co do wapienia. To podobno można to sprawdzić polewając kamień octem [ ma wydzielać się gaz ]. No ale niestety nic się nie stało[/quote]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości