teoria kwasów i zasad Arrheniusa

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
michaldrewniak369
Posty: 34
Rejestracja: 28 sty 2016, o 21:18

teoria kwasów i zasad Arrheniusa

Post autor: michaldrewniak369 »

Mam pewien problem z ustalaniem związków które pasują do tej teorii gdyż spotkałem się z dwoma sprzecznymi informacjami. W podręczniku mam zapisane że kwasami arrheniusa są związki które dysococjują z odszczepieniem wodoru w postaci H+ oraz związki które nie zawierają własnych atomów wodoru, lecz uwalniają je w wyniku reakcji z wodą. np tlenki niektórych pierwiastków: SO2, SO3, CO2 itp.
W szkole natomiast dowiedziałem się że kwasami arrheniusa są tylko związki które posiadają w swojej budowie atomy wodoru i są w stanie je odszczepić w postaci jonów H+

Ktoś kłamie. Pytanie kto?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: teoria kwasów i zasad Arrheniusa

Post autor: kinga1505 »

W jakiej książce są takie informacje? Ja zawsze uczyłam się, że kwasami według Arrheniusa są związki, które ulegając dysocjacji w wodzie odszczepiają kation wodoru, w podręczniku jest napisane dokładnie tak samo i myślę, że na poziomie liceum to należy wiedzieć. Być może na wyższym poziomie jest inaczej
michaldrewniak369
Posty: 34
Rejestracja: 28 sty 2016, o 21:18

Re: teoria kwasów i zasad Arrheniusa

Post autor: michaldrewniak369 »

kinga1505 pisze:W jakiej książce są takie informacje? Ja zawsze uczyłam się, że kwasami według Arrheniusa są związki, które ulegając dysocjacji w wodzie odszczepiają kation wodoru, w podręczniku jest napisane dokładnie tak samo i myślę, że na poziomie liceum to należy wiedzieć. Być może na wyższym poziomie jest inaczej
po prostu zmyliła mnie ta informacja. Książka- Piotr Kosztołowicz powtórka przed maturą CHEMIA"

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: teoria kwasów i zasad Arrheniusa

Post autor: adamantan »

michaldrewniak369 pisze:Mam pewien problem z ustalaniem związków które pasują do tej teorii gdyż spotkałem się z dwoma sprzecznymi informacjami. W podręczniku mam zapisane że kwasami arrheniusa są związki które dysococjują z odszczepieniem wodoru w postaci H+ oraz związki które nie zawierają własnych atomów wodoru, lecz uwalniają je w wyniku reakcji z wodą. np tlenki niektórych pierwiastków: SO2, SO3, CO2 itp.
W szkole natomiast dowiedziałem się że kwasami arrheniusa są tylko związki które posiadają w swojej budowie atomy wodoru i są w stanie je odszczepić w postaci jonów H+

Ktoś kłamie. Pytanie kto?
To jest rozszerzona teoria Arrheniusa, którą teoretycznie można jeszcze bardziej rozszerzyć (ale zawsze musi być odniesienie do środowiska wodnego). Na maturze jak na razie obowiązuje klasyczna teoria Arrheniusa, czyli dla związków HnX, posiadających w strukturze atom wodoru połączony wiązaniem kowalencyjnym spolaryzowanym, który w roztworze wodnym odszczepia/wzbogaca roztwór o H+.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 3 gości