teoria względności

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

teoria względności

Post autor: ulala »

obiekt poruszajacy sie z duza predkoscia, mierzony w ukladzie laboratoryjnym, jest 2 razy krotszy. jaki jest ped i energia calkowit obiektu, jezeli jego masa to m

nie prosze o rozwiazanie zadania, bo je zrobilam- chodzi mi o to, ze wiem ze ukl laboratoryjny jest nieruchomy, ale kiedy robilam zadanie to majac
L - dl w spoczynku
l - dl w ruchu
zaleznosc wygladala tak: 2l=L

dlaczego wiec tu ukl laboratoryjny jest rozpatrywany jako ruchomy i czym sie rozni- w ukladzie labor. a wzgledem ukl laborat. nie jestem pewna czy potrafie dostrzec miedzy nimi roznice

prosze o szybka odpowiedz
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: teoria względności

Post autor: Medycyna Lwów »

spróbuj skorzystać ze wzorów relatywistycznych na pęd i energię - tutaj trudno je zapisać bo sa dosc skomplikowane.
W ukł. poruszajacym sie z prędkowością rzędu pr. światła c następuje kontrakcja długości - czyli skracanie długości obiektów w kierunku ruchu. To jest włąsnie szczególna teoria wzglednosci.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: teoria względności

Post autor: ulala »

ja je zrobilam tylko skad mozna sie tu domyslic ze ukl sie porusza skoro jest laboratoryjny dlatego ze obiekt b.szybko sie porusza czy dlatego ze jest napisane ze jest krotszy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości