Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi markami

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

Porównanie obiektywów:
Nikon CFN Plan Apo 40/0.95 i Nikon CFN Plan Fluor 40/0.75

Przede wszystkim wielkie podziękowania dla JohnyM za naprawę mojego obiektywu

Niestety nie załączę dokumentacji fotograficznej. Mój aparat nie jest w stanie wyłapać różnic pomiędzy powyższymi obiektywami.
Zasadniczo jestem nieco rozczarowany, spodziewałem się większej różnicy na korzyść PA. Cokolwiek zauważyłem dopiero na preparacie okrzemkowym, ale to są subtelności.
Co prawda po raz pierwszy porównywałem PF i PA, poprzednio były to zazwyczaj testy Planów z Plan Apo - tu różnice były duże.
Jedyna technika gdzie PA wypada wyraźnie lepiej to fluorescencja (sporo wyższe NA).
DIC - MPI5 i KPI2 od PZO - oba obiektywy jakby projektowane dla rodzimego DICa, tak samo dobrze wchodzą w zakres pionowego przesuwu pryzmatu w głowicy (wyraźny krzyż). PA przy doskonale wypłaszczonym preparacie rewelacja, ale już przy ciut grubszym wygrywa PF. Mogę wnioskować, że dla polskiego DICa najbardziej optymalne będą obiektywy klasy Plan Fluor. Wiosek potwierdzę lub nie testując jeszcze ob. 20X.
Ogólnie szkiełko topowe, kontrastowe. Choć na niekorzyść zaznaczyć należy krótszą długość roboczą niż przy PF.
Załączniki
P2040756.png
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Ciesze się, że mogłem pomóc
Ciekawe. Teoretycznie, pomimo różnic w Na to Fluory powinny lepiej wypadać we fluorescencji, ze względu na dużo lepszą transmitancję UV, V i krótkofalowego niebieskiego. Porównywałeś go też na kostce UV?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

Cały czas mam leda, nie przepuszcza światła UV.
Podstawiałem halogen to szło ale bardzo słabo.
Kostkę UV mam od Leica jest nieoznakowana, może to głębokie UV, nie wiem.
Na emisji niebieskiej i zielonej z obiektywem PA było wyraźnie jaśniej.
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Zagadka: Obiektywy PZO 5x i 10x, projekcja bezpośrednia. Jedne to Plany, drugie to zwykłe achromaty, jak myślicie, które są które? Jutro spróbuję z plankompensatorem, zobaczymy jaka będzie różnica.

Balans bieli trochę nie gra po wywaleniu filtrów z DSLR.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: marcin93 »

Ostatnie to achromat jak mniemam.
To jest preparat stały?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

Sa roznice, teoretycznie latwo wskazac, ale. na razie nie podejmuje sie typowac (
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

To byłoby zbyt oczywiste, typuje odwrotnie czyli lepsze fotki na achromatach
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Pickul ma rację 1 i 3 to achromaty.
Próbowałem zrobić fotki lustrem ze statywu przez okular, ale jest tragedia (Tym bardziej uznanie dla Pickula za technikę). Spróbuję jeszcze afokalnie.
Generalnie, do foto, to wolałbym mieć achromaty. W okularach plany z PK biją achromaty na głowę.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Wojtek37 »

Miałem to samo na swoim planie 5, szkoda że pzo plany nie mają w sobie korekcji, na CFN-ach było by odwrotnie.
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

To są zdjęcia spod dziesiątek, robione przez okular 8xPK i 10xH (co by było sprawiedliwie). Przez obiektyw Helios M44 na pierścieniach makro dla wypełnienia matrycy. Kondensor achromatyczny K6 (cudeńko ), oświetlacz halogenowy.

Powiększenie widać jakie jest. za duże (porównajcie do fotek powyżej), nie wiem czy uda się zmniejszyć, jeszcze popruję. Mimo, że dużo rzeczy którymi mógłby się popisać plan ucieka z fotki, to tutaj sytuacja przedstawia się już inaczej niż poprzednio. Poprawiłem też WB w DSLR.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

Fajne zestawienie Olympusow LB:

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=24950
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

test setki ze zmienna NA:
1.jpg
NA 0.5-1.3, bez widocznej roznicy miedzy 0,9 (kondensor) a 1.3, jesli skok jest taki jak miedzy 0,5 a 0,7-0,8 (dwa pierwsze) to teoretycznie olejowy kondensor powinien znacznie poprawic jakosc obrazu.
2.jpg
Skala 1:1

PS. Bez oleju dziala, ale dosc slabo, niestety nie ma tak dobrze, ze ustawiajac NA ponizej 1 dostajemy suchy obiektyw (
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

Jestem bardzo ciekawy jakby to wypadło z odpowiednim kondensorem.

Olejowałem kondensory PZO 1.2 i 1.3 (Biolar), mam kondensor 1,4 do Delty i różnice były właściwie żadne. Może ponownie podejdę do tematu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość