Tkanki roślinne

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Tkanki roślinne

Post autor: hepi93 »

Przerabialiśmy ostatnio tkanki roślinne na lekcji i szczerze mówiąc nie zrozumiałem do końca podziału tkanek. Wiem, że tkanki roślinne można podzielić na tkanki twórcze, czyli merystematyczne i tkanki stałe. Dalej tkanki twórcze możemy podzielić na merystemy pierwotne i merystemy wtórne. Natomiast tkanki stałe także możemy podzielić na stałe i twórcze.
Mam zatem kilka pytań i bardzo proszę o pomoc i wytłumaczenie:
Jaki związek ma podział na tkanki pierwotne i wtórne na dwa określenia: przyrost pierwotny i wtórny i co dokładnie oznacza przyrost pierwotny i wtórny, bo nigdzie nie mogę znaleźć zrozumiałej definicji.
Co dokładnie oznacza, że merystem jest pierwotny lub wtórny, a co dokładnie oznacza, że tkanka stała jest pierwotna lub wtórna?

dzięki z góry za pomoc
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Tkanki roślinne

Post autor: adgj »

przyrost pierwotny to przyrost na długość
przyrost wtórny to przyrost na grubość

tkanki pierwotne to te, które wykształciły się z komórek embrionalnych
tkanki wtórne to te, które wykształciły się z komórek tkanek już istniejących

tkanka stała to ta, której komórki utraciły zdolność do podziałó
tkanka twórcza to ta, której komórki się dzielą

tkanka stała pierwotna- tkanka, której komórki się nie dzielą, a powstała z komórek embrionalnych

i analogicznie
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Tkanki roślinne

Post autor: hepi93 »

adgjlkhfsadgjlkhfs pisze:przyrost pierwotny to przyrost na długość
przyrost wtórny to przyrost na grubość
Przeczytałem w internecie, że przyrost pierwotny jest związany z podziałami komórek wierzchołków wzrostu, które powodują głównie przyrost na długość, ale też nieznaczny przyrost na grubość. Stąd też moje pytanie, czy ten przyrost na grubość, ale spowodowany podziałami wierzchołkami wzrostu to przyrost pierwotny, czy wtórny?
Mam jeszcze drugie pytanie. Mam pewne wątpliwości, co do przyrostu na grubość, bo wiem, że jest to przyrost wtórny, ale pani nam coś mówiła o prokambium, który jest chyba merystemem pierwotnym, ale powoduje przyrost na grubość, więc jest to przyrost pierwotny, czy wtórny?


adgjlkhfsadgjlkhfs pisze:tkanka stała to ta, której komórki utraciły zdolność do podziałó
tkanka twórcza to ta, której komórki się dzielą
Tkanki stałe mają komórki zróżnicowane funkcjonalnie, więc utraciły one zdolność do podziałów. Jak w takim razie powstają wytwory tkanek stałych np. miodniki, gruczoły wydzielnicze - przez jakieś podziały komórkowe? Czy to oznacza, że tkanki stałe są jakby w fazie G0 (g zero), bo zaprzestały aktywności podziałowej i są jakby w stanie specjalizacji.


adgjlkhfsadgjlkhfs pisze:tkanki pierwotne to te, które wykształciły się z komórek embrionalnych
tkanki wtórne to te, które wykształciły się z komórek tkanek już istniejących
Czy prawidłowe są zatem stwierdzenia:
1- tkanki stałe pierwotne powstają z merystemu pierwotnego
2- merystemy pierwotne powstają z merystemu zarodkowego
3- tkanki stałe wtórne powstają z merystemu wtórnego
4- merystemy wtórne powstają z tkanek stałych w wyniku odróżnicowania się.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Tkanki roślinne

Post autor: Przemeqq »

tak, poprawne.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki roślinne

Post autor: AnnaWP »

Przyrost pierwotny oznacza przyrost w merystemie utrzymującym swój merystematyczny charakter od początku rozwoju zarodkowego. Wtórny oznacza przyrost z merystemu, który powstał przez odróżnicowanie tkanki stałej.
W wyniku aktywności merystemu pierwotnego powstają tkanki pierwotne itd.

Stąd też moje pytanie, czy ten przyrost na grubość, ale spowodowany podziałami wierzchołkami wzrostu to przyrost pierwotny, czy wtórny?
To pytanie wynika z niepoprawnej definicji. Faktycznie zwykle jest tak, że merystem pierwotny powoduje przyrost na długość, a wtórny na grubość, ale nie kierunki są podstawą tego rozróżnienia. I takie kambium waskularne w pędzie to hybryda merystemu pierwotnego i wtórnego, którą dla uproszczenia określa się merystemem wtórnym.

Mam pewne wątpliwości, co do przyrostu na grubość, bo wiem, że jest to przyrost wtórny, ale pani nam coś mówiła o prokambium, który jest chyba merystemem pierwotnym, ale powoduje przyrost na grubość, więc jest to przyrost pierwotny, czy wtórny?
No właśnie. Kambium w pędzie powstaje na dwa sposoby: kambium wiązkowe powstaje z prokambium, czyli jest merystemem pierwotnym, a międzywiązkowe z odróżnicowanego miękiszu zasadniczego, czyli jest merystemem wtórnym. Kambium jest więc swoistą hybrydą. Pani miała rację. A przyrost i powstające tkanki określa się jako wtórne, z racji tego, że przyrost rozpoczyna się po zakończeniu aktywności merystemu pierwotnego, a i samo kambium upraszcza się do wtórnego. W korzeniu jest 100% wtórne.

Jak w takim razie powstają wytwory tkanek stałych np. miodniki, gruczoły wydzielnicze - przez jakieś podziały komórkowe?
Przez ich odróżnicowanie i rozpoczęcie podziałów.
Czy to oznacza, że tkanki stałe są jakby w fazie G0 (g zero), bo zaprzestały aktywności podziałowej i są jakby w stanie specjalizacji.
Tak, dokładnie. Zwykle wypadają do fazy G0 z fazy G1, jednak taki perycykl wypada w fazie G2, co wiąże się z jego wybitną łatwością odróżnicowania - z niego powstają zawiązki korzeni bocznych.
Tak, zdania są poprawne.
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Tkanki roślinne

Post autor: hepi93 »

dzięki AnnaW_UO
rozjaśniłaś mi trochę temat, jednak przyszło mi do głowy jeszcze kilka pytań:

Czy każda tkanka pierwotna jest żywa, a każda tkanka wtórna jest martwa? Czy ma to jakiś związek?

Czyli jeżeli należałoby określić zasadniczą różnicę między merystemami pierwotnymi i wtórnymi to co by to było?
Czy to, że merystemy pierwotne tworzą się bezpośrednio z merystemu zarodkowego, a merystemy wtórne tworzą się w wyniku odróżnicowanie komórek wchodzących w skład tkanek stałych?
Czy może to, że merystemy pierwotne powodują przyrost pierwotny rośliny, a merystemy wtórne powodują przyrost wtórny rośliny?

będę wdzięczny za pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki roślinne

Post autor: AnnaWP »

Czy każda tkanka pierwotna jest żywa, a każda tkanka wtórna jest martwa? Czy ma to jakiś związek?
Nie ma. W każdym typie może występować komórka żywa lub martwa. Np. drewno pierwotne i wtórne zawiera w sobie komórki żywe oraz martwe.
Czy to, że merystemy pierwotne tworzą się bezpośrednio z merystemu zarodkowego, a merystemy wtórne tworzą się w wyniku odróżnicowanie komórek wchodzących w skład tkanek stałych?
Moim zdaniem tak.
Czy może to, że merystemy pierwotne powodują przyrost pierwotny rośliny, a merystemy wtórne powodują przyrost wtórny rośliny?
Nie, to raczej przyrosty definiujemy zależnie od tego, z jakiego merystemu powstają. Czyli merystemy zależnie od ich powstawania a tkanki zależnie z kolei od tego, jak one powstają, czyli z jakiego merystemu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości