Kilka pytań z chemii ogólnej

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Kilka pytań z chemii ogólnej

Post autor: Fivex »

Witam, dostałem ostatnio kilka pytań, które w sumie mnie nurtują i mogą mi zapewnić dodatkowe punkty na egzaminie. Trudno na nie znaleźć konkretną odpowiedź, dlatego, napiszę tu, może ktoś podsunie jakiś trop

-Ile jest pierwiastków na Ziemi (obecnie odkrytych)?
-Jak będzie wyglądało prawo rozcieńczeń Ostwalda dla H2SO4 i H2SO3
-Kwas/zasada wieloprotonowe, które mają K2 większe od K1 (chodzi u o stałe dysocjacji).

Jeśli ktoś by miał jakiś pomysł, byłbym wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Re: Kilka pytań z chemii ogólnej

Post autor: iSzymur »

1. Jeśli mówisz o egzaminie maturalnym, to na 500% o takie coś nie zapytają.

2. Dla każdego związku jest zależny od stężenia, albo podanej rozpuszczalności:
a)K=(alfa^2 * C)/(1-alfa) jeśli alfalt 5% lub stosunek K/Clt 400.

b)K= alfa^2 * C jeśli alfa5% lub stosunek K/Club równe 400.

3. Jakie jest pytanie?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Kilka pytań z chemii ogólnej

Post autor: deVries »

2. Prawo rozcieńczeń Ostwalda dotyczy słabych elektrolitów, a więc nie H2SO4. Wyprowadzasz od wyrażenia na stałą dysocjacji H2SO3, wprowadzasz stopień dysocjacji i zapisujesz z jego pomocą stężenie tego co ci zdysocjowało i co zostało niezdysocjowane, czarujesz z matmą i wychodzi.

3. Ja mam zakodowane, że K1 jest zawsze większe od kolejnych stałych, ale może o czymś nie pamiętam.
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Re: Kilka pytań z chemii ogólnej

Post autor: Fivex »

To nie są pytania maturalne, dlatego też zamieściłem je w tematach dla studentów Wzory na K znam, chodziło mi o ten konkretny przykład.
Wiem, że K1 jest większe od K2, ale na pewno są od tego jakieś/jakiś wyjątek, bo inaczej pytanie by nie padło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości