Sposoby na nauke- matura 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
specjacja
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2014, o 09:31

Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: specjacja »

macie jakies sprawdzone sposoby na lepsze zapamiętywanie i zrozumienie materiału? chętnych zapraszam do wypowiedzenia się

Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Przede wszystkim materiał, którego się uczę, musi być ciekawy, musi mnie wciągać - wtedy bezwzględnie najszybciej i najsprawniej się uczę. Ewentualnie pomaga też poczucie tego, że nikt nie będzie mnie z czegoś rozliczać, więc tym samym nie ma stresu ani jakiejkolwiek presji, więc lepiej się uczę (dla mnie najefektywniejsza nauka jest wtedy, kiedy nie ma żadnego stresu, lub jeśli stres osiąga ekstremum) - ale to tylko w przypadkach, kiedy nie muszę się czegoś uczyć, m.in. historia, łacina, geografia itp.

Jeśli to nie wypala, to pozostają inne metody:
1) język polski - czytam tekst w podręczniku pierwszy raz, a za drugim razem podkreślam najważniejsze hasła falistą linią (lub od razu czytając to robię), bo jestem wzrokowcem ewentualnie sobie wyobrażam realia panujące w danej epoce i przestawiam myślenie na tamte czasy
2) historia - robię chaotyczne notatki, gdzie jest pełno podkreśleń, zakreśleń, strzałek i innych elementów artystycznych oraz dopisuję swoje komentarze odnośnie niektórych rzeczy (np. 1612 r. hołd ruski: car Wasyl Szujski oddaje się pod władzę Z. III / powstanie w Moskwie Polacy PASZLI WON!") ogólnie nie muszę się już uczyć historii , ale w I klasie zakreślałem w podręczniku na kolorowo najważniejsze informacje, które były wymagane na sprawdzian
3) matematyka - przedmiot, który chłonę całą powierzchnią, liceum mam już praktycznie opanowane w całości jeśli czegoś nie czaję, to biorę podręcznik, czytam i analizuję przykłady, a potem trzaskam zadanka
4) chemia - najważniejsze rzeczy w zeszycie piszę na kolorowo, a przed sprawdzianem na to właśnie zwracam szczególną uwagę oraz analizuję rozwiązania zadań
5) fizyka - zapamiętanie wzoru, prawa, zasady czy definicji to pestka, ale zrozumienie rozwiązania zadania jest trochę trudniejsze, ale dla mnie wystarczy tylko uważnie słuchać wykładu na lekcji, zapisywać wszystko z tablicy oraz to, co pani dyktuje i to mi wystarcza
6) języki obce - słówka, jeśli już muszę, to kuję, ale większość i tak mi łatwo wchodzi do głowy najlepszy sposób to oswojenie się z językiem, m.in. słuchanie piosenek, oglądanie filmów i seriali w oryginalne, odwiedzanie stron internetowych etc. (ewentualnie, jeśli ktoś zna więcej niż dwa języki obce, można szukać powiązań między różnymi językami, np. między angielskim a niemieckim, między angielskim a hiszpańskim, między niemieckim a łacińskim itp.)
7) biologia - tu nie za bardzo pomogę, bo sam sposobu nie mam.
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Patrykowo »

Chemia zrobić do matury około 5 tyś zadań z różnych zbiorów ( oczywiście poziom maturalny) + trochę teorii.

Biologia pokochać ten przedmiot i czerpać z satysfakcje z niego- dużo czytać i robić zadania.

I widzieć cel w tym wszystkim jakim jest medycyna
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Girion »

Nitrogenium32 pisze: 1) język polski - czytam tekst w podręczniku pierwszy raz, a za drugim razem podkreślam najważniejsze hasła falistą linią (lub od razu czytając to robię), bo jestem wzrokowcem ewentualnie sobie wyobrażam realia panujące w danej epoce i przestawiam myślenie na tamte czasy
2) historia - robię chaotyczne notatki, gdzie jest pełno podkreśleń, zakreśleń, strzałek i innych elementów artystycznych oraz dopisuję swoje komentarze odnośnie niektórych rzeczy (np. 1612 r. hołd ruski: car Wasyl Szujski oddaje się pod władzę Z. III / powstanie w Moskwie Polacy PASZLI WON!") ogólnie nie muszę się już uczyć historii , ale w I klasie zakreślałem w podręczniku na kolorowo najważniejsze informacje, które były wymagane na sprawdzian
Dobre sobie, nic się nie uczyłem w liceum historii i polskiego i jakoś na 3 wyciągnąłem, a maturę z polskiego zdałem
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Girion, ja właśnie nie muszę się uczyć historii jakoś specjalnie, bo nam sprawdzianów pan łaskawy nie robi, wystarczy tylko przynieść pod koniec każdego semestru pokaźne wypracowanie (np. takie 12 stron), RĘCZNE, i ma się od razu szóstkę w kieszeni.

Wiesz, nie uczyłeś się polskiego i wyciągnąłeś 3, ale nie znasz mojej polonistki. Teoria literatury, językoznawstwo, historia filozofii, historia sztuki oraz literatura - wszystko naraz. Wyszło oczywiście na to, że I klasę ledwo skończyliśmy renesansem, II zaś dobrze zaczętym pozytywizmem.

Najbardziej to lubię na polskim słuchać off-topu - np. jak to krytycy i różni badacze zaczęli bezpodstawnie oskarżać Konopnicką o lesbijstwo, albo o historii Żydów w Polsce oraz ile Żydów to nobliści.
fraux
Posty: 186
Rejestracja: 13 lut 2014, o 08:51

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: fraux »

z polskiego przeglądam zeszyt - tam jest krótka notatka z lekcji w punktach i takie najważniejsze rzeczy mi wystarczają (moja pyta co lekcje z całego roku więc słuchając jak się inni męczą przy tablicy wiele się uczę)

matma - robię zadania. nic szalonego. jak nie rozumiem to nie rzucam się od razu na rozwiązanie tylko jeszcze próbuję jakoś wpaść na wynik - ostatecznie sięgam po gotowy wynik i analizuję zadania

chemia - pigułka teorii. kluczem tutaj są zadania. mnóstwo ich przede mną .

biologia - pełna koncentracja i czytanie. magiczny klucz/eliksir/szyfr cokolwiek to SYSTEMATYCZNOŚĆ. zainteresowanie przedmiotem też jest przydatne bo wtedy nie robi się tego siłę. next zadania i wisienka na torcie - arkusze do odruchów wymiotnych

język - chodzenie na szkolne lekcje mi wystarczają, słówka jakoś same wchodzą do głowy. ewentualnie kartka, długopis i zapisuję pięć razy jakiś wyraz - tym sposobem siedzi później w głowie.

matura przede mną więc zobaczymy co wyjdzie z mojej recepty
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Girion »

fraux pisze: chemia - pigułka teorii. kluczem tutaj są zadania. mnóstwo ich przede mną .
Lepiej się poucz teorii, a zwłaszcza ze zrozumieniem. Jakby miał być same zadania, to musiałbyś ich zrobić nieskończoną ilość
anonymous2012
Posty: 124
Rejestracja: 26 sie 2012, o 00:41

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: anonymous2012 »

fraux pisze:z polskiego przeglądam zeszyt - tam jest krótka notatka z lekcji w punktach i takie najważniejsze rzeczy mi wystarczają (moja pyta co lekcje z całego roku więc słuchając jak się inni męczą przy tablicy wiele się uczę)
Z polskiego wystarczy bazować na swojej inteligencji, a poziom podstawowy można wyciągnąć na około 80%. Ja nie przeczytałem w liceum żadnej lektury, do matury z polskiego nic się nie uczyłem. W wypracowaniu nie odniosłem się do całości utworu, bo go nie znałem, ale nie przeszkodziło mi to w uzyskaniu blisko 80%. Jak ktoś rozumie o czym czyta i ma łatwość pisania to nie trzeba się nic uczyć.
Do rozszerzenia może i trzeba się przygotować, nie wiem.
stechiometria
Posty: 204
Rejestracja: 2 sie 2013, o 15:13

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: stechiometria »

Mam podobnie jak Nitrogenium, stres mnie paraliżuje, lubię widzieć w tym co robię jakiś cel, musi mnie do zajmować, dlatego najwięcej czasu poświęcam na chemię i matematykę A biologia czeka na odpowiedni moment

Co do polskiego to ograniczam się do czytania podstawowych lektur i ich szczegółowej analizy, czasami jakieś czytanie ze zrozumieniem.
Matematyka- w tym przypadku rozszerzenie, przede wszystkim rozwiązywanie dużej ilości zadań, ale nie takich samych tylko uczących myślenia, wnoszących coś nowego.
Chemia- wiadomo zadania, teoria z dobrego źródła
Biologia- żadnych notatek, czytanie z wielu książek
Angielski, niemiecki- jeśli słówka to się nauczyć, gramatykę i resztę brać na logikę
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

anonymous2012 pisze:Z polskiego wystarczy bazować na swojej inteligencji
Ale inteligencja to jest również całe zaplecze intelektualne, które człowiek posiada. Nie bez powodu na zajęciach, oprócz samych suchych lektur, moja polonistka puszcza nam filmy, opowiada o kontrowersjach w literaturze, o historii, o językoznawstwie, filozofujemy itd. - to wszystko ma służyć powiększaniu własnego zaplecza intelektualnego. W te wakacje rzuciłem się na lektury (90% to ponadprogramowe) i bardzo się z tego cieszę. Nie uważam tego za stratę czasu, lecz za jego dobre wykorzystanie. Nie dość, że mam coraz to więcej potencjalnych argumentów w pracy, to można się pochwalić ich znajomością w inteligentnym towarzystwie.
anonymous2012 pisze:Ja nie przeczytałem w liceum żadnej lektury, do matury z polskiego nic się nie uczyłem. W wypracowaniu nie odniosłem się do całości utworu, bo go nie znałem
Gratulacje. Na maturze akurat pojawiają się utwory, które trzeba znać (tzw. ogwiazdkowane", m.in. Lalka", Pan Tadeusz etc.). Jeśli Polak nie przeczytał chociaż raz w życiu Pana Tadeusza", to wg mnie życie ma zmarnowane, bo tę epopeję TRZEBA znać. I stąd też się bierze analfabetyzm wtórny, bo ludzie nie czytają książek. Pokolenie naszych rodziców nie miało komputerów i musiało jakoś zabijać czas, więc najchętniej sięgali po wszelakie książki i je czytali. Czytając książki człowiek się niesamowicie rozwija, poszerza horyzonty myślowe, odkrywa historię, uczy się myśleć krytycznie, kształtuje się jego światopogląd. Osobiście nie wyobrażam sobie mojego życia bez czytania książek.
anonymous2012 pisze:Do rozszerzenia może i trzeba się przygotować, nie wiem.
Do rozszerzenia są po pierwsze inne lektury, a sama matura polega na napisaniu wypracowania. Mam kolegę, który po mat-fizie napisał ją na 100%. Nie wydaje mi się, żeby była arcytrudna, ale teksty trzeba koniecznie znać.
patrykgym
Posty: 78
Rejestracja: 9 lis 2013, o 21:35

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: patrykgym »

Kurde, też nie przeczytałem Pana Tadeusza Całe dotychczasowe moje życie jest tak naprawdę illuzją, wegetacją Czas na sznur, CU.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

patrykgym, nie chcę nikogo potępiać za nieczytanie lektur, ale jakąś wiedzę warto wynieść ze szkoły w dorosłe życie. Sam wiem jak to jest, gdy się lektur nie czyta - koszmar, nie polecam takich działań. Miałem pod koniec I semestru I klasy 2 z polskiego, ale groziło mi i tak zagrożenie, widać wystarczyło w II semestrze przeczytać Makbeta i samodzielnie go dokładnie opracować, żeby wpadła na koniec roku 4.

Ja jakoś nie czułem się dobrze na lekcjach polskiego, kiedy omawialiśmy lektury, których osobiście nie czytałem. Totalnie do d. są takie zajęcia, bo nie wiem, o co chodzi. W przeciwieństwie do reszty klasy ubóstwiam polski, najbardziej lekcje językoznawcze, bo mam trochę takie myślenie językoznawcze - nikt nie lubi analizować słowo po słowie wierszy średniowiecznych (tak robiliśmy), bo po co to komu i na co, a dla mnie to wręcz przygoda - coś nowego, można się zabawić. Uwielbiam języki obce i te mniej obce, analizowanie każdego zdania, każdego słowa, każdej głoski. Gdyby językoznawcy dobrze zarabiali na życie, to może bym się jednym z nich stał.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Sposoby na nauke- matura 2015

Post autor: DonaBasia »

Nitrogenium32 pisze: Jeśli Polak nie przeczytał chociaż raz w życiu Pana Tadeusza", to wg mnie życie ma zmarnowane, bo tę epopeję TRZEBA znać.
Szczerze mówiąc, nie do końca rozumiem tę strasznie wielką polskość Pana Tadeusza". Oczywiście nie umniejszam tu wartości utworu, ale mówienie, że zmarnuję sobie życie, jeśli go nie przeczytam, to zdecydowana przesada. Jest tyle fajnych książek!
"Słowacki wielkim poetą był!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości