Rośliny - stek pytań

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Rośliny - stek pytań

Post autor: Hymenophyllum »

Czytałem sobie dzisiaj o roślinkach i paru rzeczy nie rozumiem.

1) Dlaczego krasnorosty i zielenice zalicza się do protistów (zdaniem niektórych), czy chodzi tylko o endosymbiozę?
2) Czy zarodniki roślin pierwotnie wodnych można nazywać zoosporami lub aplanosporami? Jeśli nie to dlaczego?
3) Czy w wodzie mamy większe stężenie tlenku węgla (IV) niż na lądzie? Dlaczego?
4) Po co roślinom sucholubnym miękisz wodonośny?
5) Po co mszakom i paprotnikom woda do rozmnażania? Dlaczego inne rośliny jej nie potrzebują?

I na koniec: czy ktoś pomyślał o stworzeniu listy przedrostków i przyrostków łacińskich w kontekście biologii? Znacie coś takiego?
Czy -chyma odnosi się do błony?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: AnnaWP »

1 Wyróżniono trochę sztucznie grupę organizmów eukariotycznych poza grzybami, roślinami i zwierzętami.
Obecnie sprawa jest nadal wałkowana, liczba królestw, domen, czy innych taksonów (różnie kombinują) jest dość zmienna, niemniej jednak od tych typowych 5 raczej się odchodzi, na rzecz większej liczby.

Problemem jest też stanowisko zielenic i roślin - w końcu rośliny wyszły z zielenic i de facto - nadal nimi są.

2. Po mojemu można, ale nie wiem, czy tak się praktykuje. Ale raczej aplanosporami, o roślinach mówimy w takiej sytuacji, kiedy już dokonało się wyjście na ląd, więc moim zdaniem nie ma roślin pierwotnie wodnych. Są tylko wtórnie wodne. U roślin zarodniki są zatem nieruchome.

3. A występuje? Nie wiem nawet.

4. A jak myślisz? To nie jest trudne.

5. Bo mają problem z gametami. Przedrośle tworzy po prostu plemniki i komórkę jajową (oczywiście w gametangiach) i plemniki muszą dopłynąć do komórki jajowej. Rośliny nasienne tworzą pyłek zamiast gametofitu męskiego, a kiełkujący pyłek dostarcza plemniki przez łagiewkę.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: grysiiia »

Jeżeli chodzi o
3) TAK, CO2 jest bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, dlatego jest go więcej niż w powietrzu.

Ja natomiast mam pytanie co do tworzenia się korzeni przybyszowych. Wytwarzają się one z przekształceń/odróżnicowania komórek (często w więzłach łodygi). Stąd wynika, że te komórki merystematyczne będą wtórnymi. Dlaczego więc w Szweykowskich stosuje się termin, że tworzą się merystemy wierzchołkowe, jak przecież, merystemy wierzchołkowe są merystemami pierwotnymi, nie wtórnymi?
Czy można stosować nazwę merystemy wierzchołkowe także w odniesieniu do merystemów wtórnych?
Czy może, korzenie przybyszowe nie sa tworzone przez merystemy wtórne tylko pierwotne?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: AnnaWP »

Tak, merystem powstaje w wyniku odróżnicowania tkanek, a więc można by nazwać go wtórnym.

Jednak nie robimy tego, ponieważ sprawa pochodzenia merystemów jest bardziej skomplikowana i takie analizowanie jest często niemożliwe.
Dla przykładu: merystem wierzchołkowy korzenia głównego jest pierwotny, ale bocznego - wtórny bo powstaje z odróżnicowanego perycyklu. Kambium korzenia jest wtórne, ale kambium pędu powstaje w sposób hybrydowy: międzywiązkowe jest wtórne, a wiązkowe - pierwotne.
Dlatego uproszczono sprawę, przypisując merystemy do typów zazwyczaj dla nich charakterystycznych. Osiowe są pierwotne, a boczne i kalus - wtórne.

Nie, merystem taki nadal jest wierzchołkowy, z całą pewnością. Nawet jeżeli powstał przez odróżnicowanie. Nazwa ta odnosi się bardziej do jego funkcji i struktury, niż pochodzenia.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: grysiiia »

Super, dziękuję
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: grysiiia »

Mam jeszcze pytanie, czy poniższe stwierdzenie jest prawdziwe i jeżeli tak/nie to dlaczego?

Merystem wstawowy (interkalarny) powoduje wzrost elongacyjny międzywęźli traw i zbóż.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: AnnaWP »

prawdziwe. Merystem interkalarny znajduje się w pobliżu węzłów, ale węzeł nie robi się dłuższy, a właśnie międzywęźla. To sprytny sposób na szybkie wykształcenie organów generatywnych, a później dalsze wydłużanie całego pędu, pomimo stałej już liczby węzłów.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: grysiiia »

No bo właśnie robiłam zadania testowe i ta odpowiedź była zła, a różniła się od poprawnej tylko tym przyporządkowaniem (trzeba było przyporządkować nazwę tkanki do funkcji). W prawidłowej odpowiedzi był kallus i jego funkcja (poprawna) zamiast tego merystemu. Obie są moim zdaniem dobre, dlatego się zastanawiałam gdzie jest haczyk. I myślę czy tu nie chodzi że jest napisane, że w zbożach (o ile w trawach tak to nie jestem pewna na 100% ze w zbożach też).

I jeszcze jedno, co jest materiałem zapasowym cebuli i czosnku? ^^
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: AnnaWP »

Nie jestem pewna, ale chyba przeważają jakieś fruktany.
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: Nygga97 »

grysiiia pisze:Jeżeli chodzi o
3) TAK, CO2 jest bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, dlatego jest go więcej niż w powietrzu.
Dla ścisłości to, że CO2 jest bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie to jakaś bzdura. Jak otworzysz wodę mineralną gazowaną to CO2 natychmiast uchodzi. Można przyjąć, że CO2 rozpuszcza się w śladowych ilościach. Jego zawartość w powietrzu- ok. 0.03%, w wodzie- zależy od liczby organizmów, z reguły większa niż w powietrzu.

Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Rośliny - stek pytań

Post autor: grysiiia »

Nygga97, okej, pisząc bardzo dobrze popełniłam błąd, ale kolega pytał, czy stężenie jest większe i dlaczego. Jest większe kilka(?)krotnie od stężenia w powietrzu i właśnie dlatego, że jest lepiej rozpuszczalny w wodzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości