Pomoc w zrozumieniu aktywności metali!

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Paulina536
Posty: 26
Rejestracja: 16 mar 2014, o 11:41

Pomoc w zrozumieniu aktywności metali!

Post autor: Paulina536 »

Cześć
Bardzo prosiłabym o rozjaśnienie mi pewnej kwestii.

Mam zadanie domowe gdzie muszę zaproponować doświadczenie pozwalające porównać aktywność kadmu i miedzi. I wszystko jest dla mnie jasne, tylko ze skąd ja mogę wiedzieć jak zajdą reakcje skoro ich nie widzę na kartce. Jakbym robiła w probówkach, na laboratorium, to bym widziała ze tu intensywniej,szybciej a tam wolniej.
To jak z tym jest? Proszę o przykład.

I jeszcze w tej samej sprawie, mam zadanie, aby uporządkować metale biorące udział w poniższych reakcjach ze wzrostem aktywności
1) 3Tl + MoCl3 3TlCl + Mo
2) 2Tl + CoCl2 2TlCl + Co
3) 3Co + 2MoCl3 3CoCl2 + 2Mo
4) 2Mo + 3PdCl2 2MoCl3 + 3Pd

I tutaj to samo, jak się zorientować co bardziej aktywne od czego?

Z góry przepraszam za infantylne pytania, zdaję sobie sprawę z mojego niskiego poziomu.

Pozdrawiam i proszę o szybką i łopatologiczną odp.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Pomoc w zrozumieniu aktywności metali!

Post autor: Olafek »

1) Jeżeli masz zaprojektować jakiekolwiek doświadczenie, to musisz po prostu z góry założyć, że znasz wynik doświadczenia, czyli przeprowadzasz reakcję, która wykaże, ze jeden jest aktywniejszy od drugiego (akurat tu nie wiem który od którego, musisz sprawdzić). Wiesz, że ta reakcja zajdzie, bo znasz aktywności

2) Podpowiedź: metal aktywniejszy wypiera jony metalu mniej aktywnego z jego soli, czyli wg pierwszego równania tal jest aktywniejszy od molibdenu. To samo tyczy się niemetali, np. chlor wypiera brom z bromków, ponieważ jest aktywniejszy od bromu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość