Wiązania chemiczne

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

Związek MgO3 posiada wiązania kowalencyjne, jonowe, czy koordynacyjne?
Kuba1407
Posty: 67
Rejestracja: 10 sie 2015, o 09:56

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kuba1407 »

3? Jakim cudem jeżeli Magnez jest dwuwartościowy MgO posiada wiązanie jonowe, ponieważ biorąc pod uwagę różnicę elektroujemności to 3,5-1,3=2,2 a 2,21,7
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

Pomyłka, chodziło mi tutaj o MgCO3

Kuba1407
Posty: 67
Rejestracja: 10 sie 2015, o 09:56

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kuba1407 »

Nie zmienia to faktu, że metal oddaje elektrony i staje się kationem a reszta kwasowa przyjmuje więc jest anionem, czyli występuje wiązanie jonowe Występują także wiązania kowalencyjne spolaryzowane
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

Na lekcji nauczycielka mówiła, że występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane i koordynacyjne, a moim zdaniem jest tutaj wiązanie jonowe. To jak z tym jest?
Tranex
Posty: 40
Rejestracja: 6 maja 2015, o 12:21

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Tranex »

Kercia pisze:Na lekcji nauczycielka mówiła, że występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane i koordynacyjne, a moim zdaniem jest tutaj wiązanie jonowe. To jak z tym jest?
Bierzesz pod uwagę elektorujemność
O ma elektroujemność 3.5 zaś Magnez ma 1.2
Jeżeli elektroujemność jest większa niż 1.7 to jest wiązanie jonowe jest parę wyjątków
od 0.4 do 1.7 jest wiązanie kowalencyjne spolaryzowane np. przykładem jest SO3 który posiada wiązania koordynacyjne (rodzaj wiązania kowalencyjnego spolaryzowanego)
Poniżej 0.4 jest wiązanie atomowe(kowalencyjne niespolaryzowane)
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

ja to wiem, ale chodzi mi tutaj o konkretny przykład. Czy chodzi tu może o to, że w reszcie kwasowej występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane i wiązanie koordynacyjne, a w cząsteczce (MgCO3) ogólnie występuje wiązanie jonowe?
Tranex
Posty: 40
Rejestracja: 6 maja 2015, o 12:21

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Tranex »

Kercia pisze:ja to wiem, ale chodzi mi tutaj o konkretny przykład. Czy chodzi tu może o to, że w reszcie kwasowej występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane i wiązanie koordynacyjne, a w cząsteczce (MgCO3) ogólnie występuje wiązanie jonowe?
W cząsteczce MgCO3 występują wiązania jonowe pomiędzy magnezem i tlenem zaś między tlenem i węglem w. kowalencyjne spolaryzowane
1.png
(6.34 KiB) Nie pobierany
przykład
Węgiel posiada 4 elektrony tlen posiada 2 elektrony niesparowane jak i magnez
Wiązanie koordynacyjne (donorowo-akceptorowe) – rodzaj kowalencyjnego wiązania chemicznego, którego istotą jest uwspólnienie pary elektronowej między dwoma atomami, przy czym oba te elektrony formalnie pochodzą od jednego atomu.
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

Pomiędzy magnesem a resztą kwasową tlenku węgla występuje wiązanie jonowe, a w reszcie klasowe jest występuje wiązanie koordynacyjne i kowalencyjne spolaryzowane, ten zapis wyżej jest błędny, ponieważ wiązania jonowego nie przedstawiamy za pomocą kreski

Kuba1407
Posty: 67
Rejestracja: 10 sie 2015, o 09:56

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kuba1407 »

Gdzie masz to koordynacyjne? Od którego atomu pochodzą elektrony?
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

Mój błąd, w reszcie kwasowej występują tylko wiązania kowalencyjne spolaryzowane, ale zatem wiązanie jonowe występuje w tej cząsteczce?

pesel

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: pesel »

Kercia pisze:Pomiędzy magnesem a resztą kwasową tlenku węgla występuje wiązanie jonowe
Ani tam nie ma żadnego magnesu ani tlenku węgla.
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wiązania chemiczne

Post autor: Kercia »

Mg-magnez
CO3-tlenek węgla (VI)

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości