Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Filister »

Czy trójpeptydazy i dwupeptydazy rozkładają oligopeptydy do trój- i dwupeptydów a te potem karboksy- i aminopeptydaza rozkładają do aminokwasów, czy oligopeptydy są rozkładane do trój- i dwupeptydów przez działanie karbosy-/aminopeptydaz i/lub trypsyny/chymotrypsyny a te potem prze trój- i dwupeptydazy do aminokwasów?

Błagam, wytłumaczcie mi to w końcu bo w każdej książce pisze inaczej a ja sam już sam się w tym pogubiłem.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Rose... »

1). Trypsyna oraz chymotrypsyna rozkłada cz. polipeptydów do dipeptydów i tripeptydów.

2). Dipeptydy i tripeptydy rozkładane są przez peptydazy do aminokwasów.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Filister »

1). Trypsyna oraz chymotrypsyna rozkłada cz. polipeptydów do dipeptydów i tripeptydów.

2). Dipeptydy i tripeptydy rozkładane są przez peptydazy do aminokwasów.
peptydazy. ale to szczegółowe.
Poza tym wolałbym żeby mi to ktoś jakoś po ludzku wytłumaczył jak to ma w końcu być a nie kopiować kolejną encyklopedyczną regułkę.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Rose... »

To nie jest kopiowanie ksiązki, ani nic w tym rodzaju tak po prostu jest, gdy chcemy wyjaśnić pewnien proces używając języka biologicznego, ale postaram Ci sie to wytłumaczyć jaśniej.

1).Pewien enzym trawienny wytwarzany przez trzustkę czyli trypsyna doprowadza do końca rozkład białek, który został juz wcześniej zapoczątkowany w żołądku. Tzn, że rozkłada polipeptydy, czyli związki długie, bo zawierające od 11 nawet do 100 reszt aminokwasowych do dipeptydów i tripeptydów, czyli do któtszych związków, bo zawieraja one tylko dwie luib trzy reszzty aminokwasowe.

2). Nastepnie te krótkie związki, czly dipeptydy i tripeptydy są z kolei rozkładane przez peptydazy czyli enzymy rozkładające wiązania peptydowe do aminokwasów, które zawierają gr.karboksylową i gr. aminową.

Jeszcze raz podsumowując, tak na chłopski rozum:

Zjdłeś sobie na śniadanko jajko i wypiłeś mleko, to wsztsko jest źródłem białek. Przez jamę ustną wpada do gardła, potem przełyku i do żołądka, gdzie rozpoczyna się proces trawienia. I wtedy przychodzą sobie z trzustki pewne enzymy i rozkładają długie łańcuchy tych białek do krótszych i odchodzą", potem przychodzą kolejne enzymy ściany jelita cienkiego i rozkładaja te krótsze łańcuchy białek do aminokwasów, które wędruja do krwi, a z krwi do wątroby, stamtąd dalej dostają sie do krwi i do komórek ciała.

Myślę, że tak jest łatwiej, bo rozumię, że nie zawsze da się wszystko zrozumieć mówiąc językiem biologicznym, który nie zawsze okazuje się być łatwym.

Pozdrawiam
Rose
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Filister »

2). Nastepnie te krótkie związki, czly dipeptydy i tripeptydy są z kolei rozkładane przez peptydazy czyli enzymy rozkładające wiązania peptydowe do aminokwasów, które zawierają gr.karboksylową i gr. aminową.
No dobra, ale wszystkie enzymy biorące udział w trawieniu białek to enzymy rozbijające wiązania peptydowe więc nie rozumiem co miałoby mi to tłumaczyć? Ja się pytałem gdzie w cyklu trawienia mają się znaleźć trójpeptydazy i dwupeptydazy bo różnych źródłach różnie pisze i niektóre nawet o nich nie wspominają.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: yeast »

Dwoj i trojpeptydazy znajduja sie w jelitach, wiec sa juz na samym koncu cyklu trawinia bialek, kiedy duze bialka sa juz potrawione na mniejsze peptydy.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Filister »

kiedy duze bialka sa juz potrawione na mniejsze peptydy.
Na mniejsze peptydy czyli co? Polipeptydy? A może dwu- i trójpeptydy? Dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie.

Zadam je jeszcze raz:
Trójpeptydazy i dwupeptydazy
(1) rozkładają dwupeptydy i trójpeptydy do aminokwasów
czy
(2) rozkładają dłuższe łańcuchy peptyydowe (poli-, oligopeptydy) do dwupeptydów i trójpeptydów?

Czy ktoś tutaj jest w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Medycyna Lwów »

przecież to b. proste
polipepetydy są ciete przez: pepsynę na oligopepetydy różnej długości
trypsyna i jej pokrewne tną tak samo, uzyskujemy różnej długości oligopepetydy, w tym mogą być di i tripepetydy zależnie od długości łańcucha. W jelicie są jeszcze egzopeptydazy, które odcinają pojedyncze aminokwasy, któe mogą się już wchłaniać.
Na końcu w rąbku szczoteczkowym są di i tripepetydazy - rozkładają one wyłacznie di i tripepetydy - uzyskane aminokwasy są wchłaniane. Warto pamiętać że wiele di i tripepetydów również może być wchłoniętych, co ma znaczenie w niektóych chorobach (np. celiaki).
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Trójpeptydazy, dwupeptydazy

Post autor: Filister »

Dzięki za wyjaśnienie.
Tak już ostatecznie i definitywnie: Czyli mam rozumieć, że dwu- i trójpeptydazy nie biorą udziału w rozkładzie dłuższych łańcuchów peptydowych do dwu- i trójpeptydów?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości