uklady narządów - wspolpraca

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
sea3025
Posty: 21
Rejestracja: 4 gru 2007, o 12:07

uklady narządów - wspolpraca

Post autor: sea3025 »

mamy na zadanie dom. zrobic notatke ktory uklad narzadow z krorym i jak wspołpracuje
np pokarmowy z krwionosnym itd
pomozcie, wacha mi sie ocena miedzie 3/4 i chcialabym jakos zaimponowac nauczycielce
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: uklady narządów - wspolpraca

Post autor: shetanii »

Wystarczy pomysleć

Do podanego przez ciebie przykładu - Układ krwionośny odbiera rozłozone przez układ pokarmowy substancje i rozprowadza je po organiźmie

W podobny sposób współpracują układ oddechowy z krwionośnym, limfatyczny z krwionośnym, wydalniczy z krwionośnym (filtrowanie krwi)
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: uklady narządów - wspolpraca

Post autor: skarabae »

I zasadniczy przykład współzależności między układem hormonalnym i nerwowym. Najlepiej by było te układy rozpatrywać razem z immunologicznym jako 3 nadzorujące systemy, ale immunologiczny nie za bardzo się mieści w kryterium układ narządów.
W każdym razie oprócz działania podwzgórza/przysadki/narząd docelowy, warto myślę zwrócić uwagę np. na rdzeń nadnerczy (pochodzenie), ogólnie wydzielanie drogą neuroendokrynną, neurohormony itp.

Gdybyś chciał zaimponować to może wspomniałbyś też o enterycznym/jelitowym układzie nerwowym ?
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Re: uklady narządów - wspolpraca

Post autor: Ima »

Mysle, że dobrym przykladem bylby uklad hormonalny i uklad rozrodczy. Uklad hormonalny steruje czynnosciami tego drugiego. Szczegolnie dobrze widzoczne jest to w cyklu miesiecznym kobiety, zreszta caly rozwoj ulkadu rozrodczegoj est zalezny od hormonow - znajdziesz mnostwo informacji w internecie na ten temat- ja tylko poddaje pomysl. Pozdrawiam
sea3025
Posty: 21
Rejestracja: 4 gru 2007, o 12:07

Re: uklady narządów - wspolpraca

Post autor: sea3025 »

dziekuje Wam za pomoc,mam nadzieje ze jakos zablysne z tym )

[ Dodano: Czw Gru 06, 2007 14:51 ]
czy moge uzasadnic zaleznosc ukl oddechowego i krwionosnego czym stakim

Wymiana gazowa
Tlen przenika z pęcherzyków płucnych do naczyń włosowatych, na tej samej zasadzie dwutlenek węgla przenika do naczyń włoskowatych. Tlen pobrany z pęcherzyków płucnych dociera z krwią do wszystkich komórek ciała.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości