Utlenianie etanolu tlenkiem chromu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Utlenianie etanolu tlenkiem chromu

Post autor: biolga »

Etanol utleniono tlenkiem chromu(VI). W wyniku reakcji otrzymano 20g 20% CH3COOH. Oblicz ile gramów etanolu wzięło udział w reakcji, jeśli jej wydajność wynosiła 40 %.

Wzięłam się za to zadanie, a tu klops Nie wiem jak wygląda równanie tej reakcji. Moglibyście pomóc?
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Utlenianie etanolu tlenkiem chromu

Post autor: bcf_raptor »

Chrom z VI stopnia utlenienia zredukuje się do III najtrwalszego. I nie zapomnij, że chrom najlepsze właściwości utleniające wykazuje w środowisku kwaśnym.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Utlenianie etanolu tlenkiem chromu

Post autor: Dawifd »

Reakcja jestbardzo skomplikowana.Nie wiem dodaktowo, czy CrO3 jest katalizatorem, czy substratem, dlatego licze, że substratem reakcji. Reakcja wygląda tak:

3C2H5OH + 4CrO33 CH3COOH + 2Cr2O3 + 3H2O

Teraz obliczymi ile kwasu powstało:
Cp = Ms * 100% / mr /*mr
cp * mr = Ms * 100%/100%
Ms = Cp * Mr / 100% = 20% * 20g / 100% = 2g

Teraz policzymi ile etanolu potrzeba, aby powtsało 2g kwasu ocotowego, przy zalożeniu, że wydajność = 100%
Z 46g etanolu powstaje 60g kwasu, to ile EtOHu potrzeba, aby zrobić 2g

46 - 60
x - 2
x = 1,5

Teraz kolejna proporcja, tym razem z odwortnej proporcji.

1,5 - 100%
x - 40%
x = 3,75g

Odpowiedź, aby otrzymać 2g kwasu octrowego, przy wydajności reakcji 40% potrzeba 3,75g etanolu.

[ Dodano: |1 Sie 2009|, o 14:06 ]
bcf_raptor pisze:Chrom z VI stopnia utlenienia zredukuje się do III najtrwalszego. I nie zapomnij, że chrom najlepsze właściwości utleniające wykazuje w środowisku kwaśnym.
Tak dokladdnie w kwaśnym, ale w kwśnym powstaje aldehyd octowy.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Utlenianie etanolu tlenkiem chromu

Post autor: biolga »

Dzięki za odpowiedzi. Nie dziwne, że nie wiedziałam, bo jeszcze stopni utleniania itd. nie miałam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość