syndrom turbin wiatrowych

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
pasza120
Posty: 29
Rejestracja: 16 mar 2009, o 15:12

syndrom turbin wiatrowych

Post autor: pasza120 »

"Tłumaczenie artykułu Pani Niny Pierpont
1 Sierpnia 2006

Niniejszy artykuł jest fragmentem opracowanej przeze mnie odpowiedzi do projektu Oświadczenia dotyczącego oddziaływania na środowisko instalacji turbin wiatrowych przygotowanego przez Noble Environmental dla miast Altona, Clinton oraz Ellenburg w stanie Nowy Jork wiosną 2006r. Zaprezentowane tu rozdziały dotyczą hałasu i migotania cienia oraz ich wpływu na zdrowie."

Ostatnio trafiłem na ten artykuł, ale w sieci niewiele jest informacji na ten temat. Czy ktoś wie coś więcej o wpływie infradźwięków na zdrowie i samopoczucie człowieka?
Awatar użytkownika
Illuminat
Posty: 17
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 17:38

Re: syndrom turbin wiatrowych

Post autor: Illuminat »

Z czegoś konkretnego znalazłem tylko to:
Fale infradźwiękowe działają na cały organizm ludzki. Wywołują one drgania rezonansowe klatki piersiowej, przepony brzusznej i organów trawiennych.
Powoduje to zaburzenia systemu oddychania, a przy dłuższym działaniu prowadzi do chorób układu trawienia. Infradźwięki mogą też powodować zakłócenia organu równowagi i zmniejszenia ostrości widzenia. Istniej pewna analogia i addytywność infradźwięków i alkoholu, objawiająca się zmniejszeniem szybkości reakcji nerwowych.
Granice bólu i próg odczuwania wrażeń pochodzących od infradźwięków określa się podobnie, jak dla dźwięków słyszalnych. Im nisza częstość tym bardziej te dwie granice do siebie się zbliżają. Tak ogólnie można rozróżnić następujące zakresy oddziaływania infradźwięków na organizm ludzki.
Poniżej 120 dB. W tym zakresie krótkie działanie infradźwięków nie wywołuje wrażeń przykrych i nie jest szkodliwe. Przy dłuższym działaniu wytopić mogą jeszcze mało zbadane ujemne skutki infradźwięków.
Między 120 –140 dB. Przebywanie w polu infradźwięków powodować może lekkie zakłócenia procesów fizjologicznych i uczucie nadmiernego zmęczenia.
Między 140 – 160 dB. Już przy krótkim (2 min) działaniu, infradźwięki powodują nie przyjemne objawy fizjologiczne (zakłócenia zmysłu równowagi, wymioty). Dłuższe działanie spowodować może trwałe uszkodzenia organiczne.
Powyżej 170 dB. Stwierdzono na zwierzętach śmiertelne działanie infradźwięków spowodowane przeważnie przekrwieniem płuc.
źródło: ściąga.pl

PS Z własnych doświadczeń mogę dodać migreny, ciągłe zmęczenie, ogólne złe samopoczucie.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: syndrom turbin wiatrowych

Post autor: yeast »

Zdaje się, że były jakieś badania nad zastosowaniem infradźwięków jakobroni w starciach z tłumem zamiast armatek wodnych itp. Ale nie wiem czy to nie jest legenda miejska:P.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości