Do odpowiedzi numer...

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Do odpowiedzi numer...

Post autor: pan_ciastko »

Nie wiedziałam gdzie ten temat umieścić, więc dałam tu. Mam pewien problem dotyczący odpowiedzi ustnej. Zawsze kiedy idę do odpowiedzi wiedza ze mniewycieka . Choćbym nie wiem jak była obryta to zawsze się plątam, stękam i zastanawiam co mam powiedzieć. A serce to mi tak zawsze łomocze jakby chciało wyskoczyć. Na sprawdzianie spoko, siedze myśle i pisze. Nikt wtedy nie wwierca sie we mnie spojżeniem i nie oczekuje odpowiedzi natychmiast. Czyżby strach przed nauczycielką Macie może jakieś rady na zebranie w kupe myśli w czasie odpowiedzi Jak wy sobie z tym radzicie
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Do odpowiedzi numer...

Post autor: Savok »

Obawiam sie, ze to co czujesz nazywa sie pospolita trema. Jest to strach przed tym, ze nie wypadniesz tak dobrze, jak wiesz, ze mozesz.
Kazdy ma na to swoj wlasny sposob. Mi pomaga posiadanie czegos w reku, np plastycznej pileczki, ktora moge gniesc za plecami.
Jedno co moze pomoc w 100% to pewnosc siebie. Jak bedziesz wiedziala, ze nic nie jest w stanie Cie zaskoczyc, a nawet jesli, to bedziesz wiedziala jak z tym sobie poradzic, strach troche sie zmniejszy. ale nie zniknie, niestety.
Jednak strach jest tym, co zapewnia nam przetrwanie, taki stary mechanizm ewolucji
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Do odpowiedzi numer...

Post autor: tin »

Najlepszy sposób to poprostu robić to jak najczęściej(odpowiadac oczywiscie )
Koleżanka miała taki problem-była świetna z biologii, ale jak szła do odpowiedzi to jej mózg się oprózniał. Ja nie byłem tak dobry i chciałem się podciagnąc, więc razem sie uczyliśmy i zgłaszaliśmy się przez jeden semestr do odpowiedzi na kazdej lekcji. Nieraz wychodziło z tego 2, ale ocena sie nie liczy tylko wiedza przecież. Fajne doswiadczenie. Nie polecam próbowac na studiach i w klasie maturalnej
Drugi sposób, który wyprbowaliśmy wymienił Savok- kupiłem jej takiego malutkiego słonika na szczęście i ściskała go mocno jak szła do odpowiedzi. Zawsze choć troche pomagało.
Ale tak jak Savok pisał cięzko to przezwycięzyć, zwłaszcza ludziom niesmiałym. Jednak próbować zawsze warto.
ktoś
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2006, o 14:12

Re: Do odpowiedzi numer...

Post autor: ktoś »

pan_ciastko pisze:Zawsze kiedy idę do odpowiedzi wiedza ze mniewycieka . Choćbym nie wiem jak była obryta to zawsze się plątam, stękam i zastanawiam co mam powiedzieć. A serce to mi tak zawsze łomocze jakby chciało wyskoczyć.
Spoko przechodzi z wiekiem. Na studiach nabiera się więcej pewności siebie i ogólnie mniej zależy żeby dobrze wypaść i człowiek przestaje się tak denerwować jak go o coś pytają nawte jak bladego pojęcia nie ma o co chodzi.Może to kwestia przyzwyczajenia
Ostatnio zmieniony 3 lut 2007, o 11:03 przez ktoś, łącznie zmieniany 1 raz.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Do odpowiedzi numer...

Post autor: pan_ciastko »

Dzięki, może sposób plastelina/słonik zadziała
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Do odpowiedzi numer...

Post autor: Jakusz »

Przyzna szczerze, że ja mam odwrotnie. wolę odpowiadać niż pisać sprawdzian, choć denerwuje się prawie tak samo .

Radzę zastosować chwile wcześniej intensywny masaż akupresurowy miejsca pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Tam jest pewne ścięgno lub mięsień (to pozostawiam studentom medycyny) i być może jakieś istotne zakończenia nerwowe. Mnie natychmiast strach mija po takim masażu - na krótko co prawda ale pozwala sie uspokoić. Nie wiem jaka jest tego przyczyna i mechanizm - ważne że działa. Przede wszystkim znajdz miejsce w okolicy jaką podałem i odnajdź miejsce gdzie będzie bolalo troszke podczas ucisku i to o to miejsce chodzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości