Kilka pytań dot. terrarystyki

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
Gnommer
Posty: 73
Rejestracja: 13 lis 2007, o 23:11

Kilka pytań dot. terrarystyki

Post autor: Gnommer »

Witam!
Za jakiś czas planuję nabyć jaszczurkę. Starałem się poczytać o nich jak najwięcej, znam chyba wszyskie polskie strony o terrarystyce, ale możliwe, że coś ominąłem, więc proszę nie krzyczeć jak będzie jakieś oczywiste pytanie. Naprawde się starałem
W związku z tą jaszczurką: myślę o jakiejś małej (do 30cm), najlepiej z lasów tropikalnych, czyli terrarium pionowe. Najbardziej przypadł mi do gustu Anolis Carolinensis (Anolis zielony/czerwonogardły), ale chętnie przyjmę inne propozycje.

Jednak pojawia się problem. Otóż jestem miłośnikiem kotów i nie wyobrażam sobie życia bez futrzaka. Nie wydaje mi się ( na zdrowy rozsądek) żeby mała jaszczurka zamknięta za szkłem i mruczek miały sobie skakać do gardeł (znajomy ma akwarium i kota- kot na początku godzinami się gapił jak w TV, potem sobie odpuścił.), ale jeśli ich pogodzenie byłoby niemożliwe to niestety musiałbym sobie odpuścić .

Ok, jeśli można, to lecimy po pytaniach (a jest ich dużo ):
1.Wiem, że większość (chyba nawet wszystkie) jaszczurek wymaga spryskiwania, ok. dwa razy dziennie. Jednak co, gdy musiałbym wyjechać? Jedyny automatyczny spryskiwacz jaki znalazłem kosztował ok. 800zł. Pomyślałem o urządzeniu do robieniu mgiełki (takie ultradźwiękowe). Oczywiście trzebaby je podłączyć pod timer, bo jak działa ciągle to wilgotność sięga 100%. Co wtedy z jaszczurkami pijącymi wodę, która osiada na liściach przy spryskiwaniu?
2. Czy można zrobić automatyczny spryskiwacz samemu (geniuszem elektrykiem nie jestem, ale lutować umiem)? Czytałem gdzieś, że przy spryskiwaniu trzeba uważać, żeby za mocno nie zmoczyć jaszczurki, bo się może przeziębić, a co jeśli będzie przy dyszy spryskiwacza akurat jak się włączy?
3. Popularne jest ogrzewanie światłem, jednak jak w tym momencie regulować temperaturę? Czy sa potencjometry, którymi to się ustawia, może termostat?
4. Czy jest jakaś metoda, na karmienie podczas wyjazdów? Sąsiedzi mogą mieć obiekcje przed wrzucaniem owadów. Czy są jakieś dozowniki, lub coś takiego. Oczywiście zawsze zostają sąsiedzi z puszką, jednak jeszcze ich nie znam (przeprowadzam sie za jakiś czas) i wolę być przygotowany na wypadek, gdybym się z żadnym nie zaprzyjaźnił .
5. Na stronach o terrarystyce nie znalazłem zastrzeżeń przed hodowaniem pojedyńczych osobników, jednak chciałbym się upewnić, że samotność nie.skrzywdzi stworzonka.

Mam też dwa pytanka techniczne:
Z jakiego szkła zbudować terrarium? Jeśli to jakieś specjalne, to gdzie je kupić?
Czym wiercić otwory w szkle? Wiertło diamentowe?

Mam nadzieję, że przynajmniej na część pytań będziecie mi w stanie udzielić odpowiedzi. Jeszcze raz przepraszam, jeśli zadałem pytania na które można znaleść odpowiedzi i z góry dziękuję za wskazówki i porady!
Pozdrawiam!
Krzysiek
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Kilka pytań dot. terrarystyki

Post autor: Vinci »

3. Popularne jest ogrzewanie światłem, jednak jak w tym momencie regulować temperaturę? Czy sa potencjometry, którymi to się ustawia, może termostat?
Kup najzwyklejszy w świecie ściemniacz w sklepie z rzeczami elektronicznymi.
Z jakiego szkła zbudować terrarium
nie ze szkła tylko z pleksy- tańsza, lżejsza, łatwiejsza w obróbce, nie tłucze się.
2. Czy można zrobić automatyczny spryskiwacz samemu (geniuszem elektrykiem nie jestem, ale lutować umiem)? Czytałem gdzieś, że przy spryskiwaniu trzeba uważać, żeby za mocno nie zmoczyć jaszczurki, bo się może przeziębić, a co jeśli będzie przy dyszy spryskiwacza akurat jak się włączy?
Tutaj pewnie w dużej mierze chodzi o wilogotność powietrza, wiec jakiś słoik zapełniony wodą, z podziurawioną zakrętka całkiem dobrze sie sprawdzi.

[ Dodano: Pon Mar 10, 2008 22:47 ]
Pomyślałem o urządzeniu do robieniu mgiełki (takie ultradźwiękowe)
nie wiadomo czy jaszczurka dobrze zniosłaby te ultradźwięki
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Kilka pytań dot. terrarystyki

Post autor: Pablo »

Gnommer pisze:1.Wiem, że większość (chyba nawet wszystkie) jaszczurek wymaga spryskiwania, ok. dwa razy dziennie. Jednak co, gdy musiałbym wyjechać? Jedyny automatyczny spryskiwacz jaki znalazłem kosztował ok. 800zł. Pomyślałem o urządzeniu do robieniu mgiełki (takie ultradźwiękowe). Oczywiście trzebaby je podłączyć pod timer, bo jak działa ciągle to wilgotność sięga 100%. Co wtedy z jaszczurkami pijącymi wodę, która osiada na liściach przy spryskiwaniu?
Można nauczyć pić jaszczurkę z poidełka chodź czasem to jest ciężkie nie wiem jak to jest z anolisem. Co to automatycznego robienia mgiełki jest to dobry pomysł, ale tak jak pisał Vinci, nie wiem czy anolisowi by nie przeszkadzało.
automatyczny system do zraszania za 150 zł, ale działa na wodzie zdemineralizowanej (np z filtra odwróconej osmozy) lub destylowanej. W przypadku użycia zwykłej wody z kranu - węglan wapnia w krótkim czasie zatka mikro por dyszy.
Gnommer pisze:2. Czy można zrobić automatyczny spryskiwacz samemu (geniuszem elektrykiem nie jestem, ale lutować umiem)? Czytałem gdzieś, że przy spryskiwaniu trzeba uważać, żeby za mocno nie zmoczyć jaszczurki, bo się może przeziębić, a co jeśli będzie przy dyszy spryskiwacza akurat jak się włączy?
Nic nie powinno mu się stać, bo i tak jeśli w terrarium będzie odpowiednia temperatura to i tak woda szybko odparuje, a po drugie jeśli strumień wody zostanie skierowany na jaszczurkę to ona ucieknie z pod niego, z własnego doświadczenia
Gnommer pisze:3. Popularne jest ogrzewanie światłem, jednak jak w tym momencie regulować temperaturę? Czy sa potencjometry, którymi to się ustawia, może termostat?
Zwykła świetlówka powinna wystarczyć, ale polecam kupić taką która wydziela promieniowanie UVB, dla dobra jaszczurki i dla portfela gdyby jaszczurka zachorowała. Możesz zakupić kabel grzewczy, jest on drogi a daje dobre ciepło, jeśli chodzi Ci o termostat jest to dobre rozwiązanie ale drogie.
cena jest duża, to zależy ile chcesz na to kasy wydać.
Gnommer pisze:
4. Czy jest jakaś metoda, na karmienie podczas wyjazdów? Sąsiedzi mogą mieć obiekcje przed wrzucaniem owadów. Czy są jakieś dozowniki, lub coś takiego. Oczywiście zawsze zostają sąsiedzi z puszką, jednak jeszcze ich nie znam (przeprowadzam sie za jakiś czas) i wolę być przygotowany na wypadek, gdybym się z żadnym nie zaprzyjaźnił .
Ostatnio czytałem a ofercie jeden z firm, ale niestety nie polskiej i tak by taki dozownik. Wyglądało to jak skała a w środku był chowany pokarm. Musiałbyś popytać w sklepie etc.
Gnommer pisze:5. Na stronach o terrarystyce nie znalazłem zastrzeżeń przed hodowaniem pojedyńczych osobników, jednak chciałbym się upewnić, że samotność nie.skrzywdzi stworzonka.
Wg. mnie nie powinno być żadnych przeciw skazań
Gnommer pisze:Z jakiego szkła zbudować terrarium? Jeśli to jakieś specjalne, to gdzie je kupić?
Myślę, że zwykłe szkło starczy, ale można zrobić terrarium ze szkła zwykłego i płytą OSB. A same szkło starczy
Gnommer pisze:Czym wiercić otwory w szkle? Wiertło diamentowe?
Możesz w castoramie kupić wiertła do szła o różniej grubości i nie są one drogie, ale w sumie radzę Ci iść do szklarza on Ci zrobi dokładnie i masz pewność, że szyba będzie cała. A samemu to różnie bywa

Pozdrawiam
Gnommer
Posty: 73
Rejestracja: 13 lis 2007, o 23:11

Re: Kilka pytań dot. terrarystyki

Post autor: Gnommer »

Pablo pisze:Co to automatycznego robienia mgiełki jest to dobry pomysł, ale tak jak pisał Vinci, nie wiem czy anolisowi by nie przeszkadzało.
W takim razie spróbuję gdzieś popytać o wpływ takiego wynalazku na stworzonko. Jak się czegoś dowiem, to się podzielę.
Pablo pisze:Możesz zakupić kabel grzewczy, jest on drogi a daje dobre ciepło
Też o tym myślałem, ale raz, że nie wiem jak roślinki będą rosły z grzejnikiem w korzeniach (na pewno nie jest to naturalne) dwa, że na stronach znajduję informacje, że na przykład temp. powinna wynosić 24*C-29*C i 35*C pod nagrzewnikiem.

Co do szklarza to dzięki za radę- nie pomyślałem o tym, a faktycznie będzie bezpieczniej.

Dzięki za odpowiedzi, pewnie będę miał jeszcze kilka pytań .
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Kilka pytań dot. terrarystyki

Post autor: Pablo »

Wiesz, są różne sposoby kabel grzewczy może być pod podłożem lub pod terrarium też daje ciepło wiadomo, że nie takie jak by dawał na zewnątrz. Kabel grzewczy może grzać do temperatur rzędu 30 stopni. A te 35 stopni o tylko w jednym miejscu, gdzie anolis mogłby się wygrzewać tak ja w naturze wychodzą na skałę pod słońce
Awatar użytkownika
MUSOPHAGA
Posty: 171
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 12:22

Re: Kilka pytań dot. terrarystyki

Post autor: MUSOPHAGA »

Pablo pisze:Zwykła świetlówka powinna wystarczyć, ale polecam kupić taką która wydziela promieniowanie UVB, dla dobra jaszczurki
zdecydowanie UVB , żadne zwykłae świetlówki czy żarówki
Vinci pisze:nie ze szkła tylko z pleksy
ale się rysuje! najlepsze będzie szkło, które dobiera się pod rozmiar terrarium, a terrarium dobiera się pod wielkość zwierzaka-dla anolisa karolińskiego 30x30x50(wymiary minimalne)
Vinci pisze:wiec jakiś słoik zapełniony wodą, z podziurawioną zakrętka całkiem dobrze sie sprawdzi.
ale nie dostarczy anolisowi potrzebnej wilgotności na poziomie 60-80%, a nawet u niektórych gatunków do 100%.
Vinci pisze:nie wiadomo czy jaszczurka dobrze zniosłaby te ultradźwięki
ultradźwięki wytwarzane przez urządzenie zw. fogerem nie wpływa negatywnie na gady, jednak długa praca fogera powoduje nagrzewanie się wody i jej nadmierne wyparowywanie ze zbiornika.
Pablo pisze:Ostatnio czytałem a ofercie jeden z firm, ale niestety nie polskiej i tak by taki dozownik. Wyglądało to jak skała a w środku był chowany pokarm.
dozownik/skałka firmy Exo Terra, w Wawie dostępny we wszystkich większych sklepach zoologicznych.
Pablo pisze:w sumie radzę Ci iść do szklarza on Ci zrobi dokładnie i masz pewność, że szyba będzie cała.
najlepsze rozwiązanie!


więcej poczytasz sobie wencyklopedii terrarystyki", draco magazyn (2/2007) lub w dowiesz się w dobrym sklepie zoologicznym!
ogólnie to miałabym jeszcze więcej do powiedzenia na temat anolisa.
jeżeli masz jeszcze jakieś pytania pisz na PW!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość