erytrocyty ptaków

Atka
Posty: 24
Rejestracja: 1 maja 2008, o 20:55

erytrocyty ptaków

Post autor: Atka »

Hej mam pytanie czy jest jakaś konkretna przyczyna tego że erytrocyty ptaków są komórkami z jąderkami w sieci szukalam ale nie było konkretów tylko że mają i tyle. Pani od biologi sie nie spytam gdyż już do szkoly nie uczęszczam
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Pablo »

Wyczytałem tylko tyle, że ludzie nie mają erytrocytów z jądra ponieważ powoduje to zmniejszenie kosztów własnego metabolizmu co powoduje zwiększenie wydajności transportu tlenu oraz CO2.

Ptaki mają jądzraste erytrocyty i mają wysoki poziom metabolizmu. Jak coś znajdę to dam znać .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

Może dlatego, że układ krwionośny ptaków jest najwydajniejszy pośród wszystkich kręgowców, a co za tym idzie u erytrocyty ptaków nie zaszła redukcja jądra. Erytrocyty ptaków są bardzo małe, a ich serce jest wielkie, bije szybciej i zdolne jest do przepompowania w określonej jednostce czasu znacznie większej ilości krwi niż serce jakiegokolwiek kręgowca. Tlen dostarczany szybciej do komórek ciała i nie było potrzeby, by erytrocyty musiały redukować jądro.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: badger »

no i dzięki podwójnemu oddychaniu krew jest lepiej natleniona
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

Pablo pisze:Ptaki mają jądzraste erytrocyty i mają wysoki poziom metabolizmu.
Zgadzam się z tym
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: badger »

a ciekawe czy w związku z tym że posiadają jądro żyją dlużej niż erytrocyty ssaków?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

Sądzę, że jeżeli ptaki są najaktywniejszymi kręgowcami i ich układ krwionośny jest najwydajniejszy, to ich erytrocyty, które mają jądro, muszą żyć dłużej niż erytrocyty ssaków. Jednak konkretnej informacji na ten temat nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Pablo »

Długość ich życia zależy od tępa metabolizmu zwierzęcia. U zmiennocieplnych żyją nawet 2 lata, u człowieka 100-120 dni a u drobnych ptaków kilkadziesiąt godzin.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: badger »

Bo chyba też ptaki w związku z pneumatycznymi kośćmi mają mało szpiku przez co nie mogą tak szybko uzupełniać strat krwinek. To takie moje domysły

[ Dodano: Czw Maj 01, 2008 22:35 ]
aha czyli jednak żyją krótko
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

To jednak na odwrót myślałem. Na szczęście takich pytań nie dają na maturze (chyba)
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Pablo »

Ale nawet nie wiedziałem, że u gadów mogą żyć erytrocyty aż 2 lata, człowiek sie uczy całe życie.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

No takie informacje się mi przydadzą jak będę kogoś szkolił na konkursy ornitologiczne. U małych ptaków kilkadziesiąt godzin - ciekawe
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Pablo »

wojtas007 pisze:U małych ptaków kilkadziesiąt godzin - ciekawe
I to by było nawet jasne, ponieważ jak pisałem wyżej, że erytrocyty które posiadają jądra mają wysoki metabolizm. Skoro zwierzęta zmienocieplnych (gady) mogą żyć do 2 lata a gady mają bardzo wolnym metabolizm. A taki koliberek pewnie ma 100x szybszy metabolizm niż gady . Hmm.to jaki ma człowiek?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość