Pomocy niepokoję się - ornitologia

PatrykG
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:59

Pomocy niepokoję się - ornitologia

Post autor: PatrykG »

Otóż już od pół roku jest u mnie budka lęgowa. A właściwie trzy ale tylko w jednej mieszkał ptak: sikorka, która jednak potomstwa nie miała pomimo letniej pory roku.

Wszystkie moje budki nie mają otworu do otwierania, w sensie nie otwierają się. Czytałem wiele, że może to doprowadzić do powstania grzybów, pcheł ptasich i zagrożenia dla piskląt np. że będą za blisko otworu wylotowego. Co ja mam robić, te budki się nie otwierają a nie chciałbym ich wyrzucać. A może warto je zostawić ? Niech sobie będą ?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Pomocy niepokoję się - ornitologia

Post autor: WojtekB »

PatrykG pisze:Otóż już od pół roku jest u mnie budka lęgowa. A właściwie trzy ale tylko w jednej mieszkał ptak: sikorka, która jednak potomstwa nie miała pomimo letniej pory roku.
Wiele czynników wpływa na to czy ptak zamieszka w budce, którą zawiesimy (także możemy zwiększyć szanse na zasiedlenie danego gatunku w budce, jeżeli wiemy co preferuje).

Do czynników, które mają wpływ na to czy ptak w niej zamieszka należą: lokalizacja (stronę, w którą jest skierowana i wysokość, na której budkę zawiesimy), wymiary (średnica otworu, wysokość budki), materiał z jakiego jest wykonana budka. Są też czynniki, które mogą zniechęcić ptaki do gniazdowania w danej budce.
PatrykG pisze:Wszystkie moje budki nie mają otworu do otwierania, w sensie nie otwierają się. Czytałem wiele, że może to doprowadzić do powstania grzybów, pcheł ptasich i zagrożenia dla piskląt np. że będą za blisko otworu wylotowego. Co ja mam robić, te budki się nie otwierają a nie chciałbym ich wyrzucać. A może warto je zostawić ? Niech sobie będą ?
Czyszczenie budek lęgowych jest konieczne, jeżeli chcesz cieszyć się ptakami gniazdującymi w Twoim ogrodzie jak najdłużej (choć jest kilka gatunków, które w różny sposób radzą sobie z pasożytami w nieczyszczonych budkach). Błędem jest nie zrobienie jednej z ścianek ruchomej. W końcu po kilku sezonach takie zaniechanie spowoduje podniesienie gniazda na taką wysokość, że potencjalny drapieżnik nie będzie miał problemu z wydobyciem jaj lub piskląt z budki. Warto więc montować takie budki, które po sezonie lęgowym będzie można wyczyścić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość