Pierwotniaki

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Pierwotniaki

Post autor: Listera »

Niedawno oglądałam kropelkę kałuży pod mikroskopem i zauważyłam tam pierwotniaki.Niestety nie wiem jakie to pierwotniaki. Zdjęcia też nie mogę pokazać. Czy moglibyście określić charakterystykę dla orzęski i okrzemki ?ltjeśli taki temat już być-z góry przepraszam
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Pierwotniaki

Post autor: _Marcin_ »

Obejrzyj sobie plansze na stronach do których podam linki, może rozpoznasz co widziałaś?

Kod: Zaznacz cały

bibliodyssey.blogspot.com/2007/02/infinitesmal-ii.html

Kod: Zaznacz cały

bibliodyssey.blogspot.com/2007/02/infinitesmal-i.html
Dodam że orzęski mogą mieć różnorodne kształty-okrągły,kielichowaty,trąbowaty, podłużny
przypominający pantofel , wrzeciono, z okrzemkami jest zasadniczo podobnie
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Re: Pierwotniaki

Post autor: Listera »

Serdeczne dzięki za odpowiedź. Jednak to nie takie łatwe rozpoznać co się widziałoltheh. Ale z dłuższego przyglądania się obrazkom wywnioskowałam, iż chyba widziałam orzęskę.
PS: Jak wygląda pantofelek to wiem
Jeszcze raz dziękuje

[ Dodano: Sob Paź 11, 2008 14:50 ]
Mam jeszcze jedno pytanko.Czy w kałuży można także zobaczyć pantofelka? Czy tylko orzęski okrzemki.
Chciałabym zobaczyć pantofelka. Wiem, że należy ich szukać w zbiornikach wodnych np. stawach.Ale czy mógłby mi ktoś poradzić jak i skąd braliście te pantofle i czy spowalnialiście je czymś.Może zadaje banalne pytania ale mam dopiero 13 lat i nie za dużo wiem. biologia i mikroświat są moją pasją.
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

Re: Pierwotniaki

Post autor: Bart »

Z związku z tym, że w postach jest trochę zamieszania, postanowiłem kilka spraw wyjaśnić:

W zbiornikach wodnych żyją różnorodne systematycznie i morfologicznie protisty. Do tego królestwa zaliczamy m.in. pierwotniaki (protisty zwierzęce), a do pierwotniaków - orzęski. Do charakterystycznych przedstawicieli orzęsków zaliczyć można bez wątpienia pantofelki (Paramecium spp.) oraz wirczyki (Vorticella spp.). Ich zdjęcia można wyszukać w internecie bez problemu. Do innego niż pierwotniaki działu (podkrólestwa) należą okrzemki - to tak zwane protisty roślinopodobne, które wchodzą w skład nieoficjalnej grupy ekologicznej alg (albo inaczej: glonów). Do glonów należą popularnie występujące w wodach okrzemki.

Co do kwestii praktycznych, to mnóstwo pantofelków znalazłem ostatnio w wazonie z kwiatkami, które tam już trochę postały

Autorowi tematu życzę sukcesów w zgłębianiu tajników przyrody.
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Re: Pierwotniaki

Post autor: Listera »

Oh. Naprawdę nie wiem jak dziękować.Wszyscy tak pomagają.Dzięki !
Jak będę miała jeszcze jakieś pytania to z chęcią się tu zwrócę po pomoc
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Pierwotniaki

Post autor: PiotrTeodor »

Mam wrażenie, że nie obejdzie się bez odrobiny lektury, bowiem w naukach przyrodniczych ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy teorią a praktyką. Jeśli nie znajdziesz nic w bibliotece szkolnej radzę poszukać na allegro. Dobrymi popularyzatorami protozoologii są Państwo Kaczanowscy, np pozycjaPierwotniaki małe, ale .". Nie jest przy tym ważne, że książki te pochodzą sprzed trzydziestu czy więcej lat, zaręczam, że protozoa od tego czasu niewiele się zmieniły, za to wartościową, popularnonaukowa książkę można kupić za 10-15 zł z przesyłką.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Re: Pierwotniaki

Post autor: Listera »

Wiem, ostatnio biorę się za czytanie lektur .Byłam dzisiaj w księgarni, ale tam niczego nie znalazłam.Poszukam jeszcze w bibliotece. Bardzo dziękuję, że podałeś tytuł książki, będzie mi łatwiej ją znaleźć. Dzięki
PS: Fakt, muszę się podszkolić.Za mało wiem
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

Re: Pierwotniaki

Post autor: Bart »

Proponuję zacząć od wikipedii - wpisz hasłoprotisty". Tym sposobem znajdziesz informacje m.in. o pierwotniakach.

I jeszcze taka uwaga praktyczna z mojej strony: Pamiętam, że na początku studiów miałem spore problemy w oglądaniu orzęsków, bo szybko pływały i nie było ich za dobrze widać w wodzie. W takiej sytuacji dobrze jest położyć na szkiełku podstawowym trochę waty i na nią wylać preparat (wodę z pierwotniakami). Oczywiście całość przykrywamy szkiełkiem nakrywowym. Mi to pomogło.
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Re: Pierwotniaki

Post autor: Listera »

spróbuję z tą watą.Dzięki
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Pantofelek

Post autor: olaś »

Mam pytanie, może dla niektórych banalne, ale jak wziąść pantofelka pod mikroskop?Słyszałam już o tym, ale zapomniałam w jakim środowisku żyją itd. Pipete już mam i co dalej?

Proszę używać wyszukiwarki. JakubikF
Ostatnio zmieniony 8 lis 2008, o 12:42 przez olaś, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Pierwotniaki

Post autor: _Marcin_ »

Pantofelek jest orzęskiem wodnym.A preparat się robi umieszczając kroplę wody w której są pantofelki pipetą lub zakraplaczem na szkiełku podstawowym, dalej nakrywa się szkiełkiem nakrywkowym i nadmiar wody odciaga się bibułą.Żeby je zwolnić możesz wrzucić tam kilka nitek waty.Ogląda się pod powiększeniem 200-400x.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Pierwotniaki

Post autor: olaś »

Dzięki.To akurat mam mikroskop w sam raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość