Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: OŚmat »

Witam,
Próbowałem pierwszy raz wybarwić jodyna skórkę cebuli. Dałem wwięć 2 malutkie kropelki, czekam 30 sekund, patrze no i. patrze a wraz z jodyną unoszą się jakieś rożne kryształki kropeczki, kuleczki i takie czerwone (pewnie jądra komórkowe. co to jest u mieszczam zdjęcia
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: Savok »

Krysztalki to pewnie jod lub jodek potasu.

Obleniec na pierwszy rzut oka wyglada jak robak elegancki, calkiem prawdopodobne, ze znalazl sie na cebuli.
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: OŚmat »

zapomniałem dodać ten robak był w mojej hodowli. woda z kwiatków i trochę źdźbeł trawy. czy to cos groźnego chorobotwórczego?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: Savok »

Ceranobditis elegans poprostu sobie zyje w ziemi i krzywdy nikomu nie robi. Spodziewalbym sie go w takim srodowisku.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: milka.1985 »

pisze się: Caenorhabditis elegans a krzywdę robi bakteriom i innym mikroorganizmom którymi się odżywia hihi
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: olaś »

Pod jakim powiększeniem to oglądałeś?
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: OŚmat »

powiekszenie to 400 -600x + powiekszenie aparatu (3x zoom optyczny)
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: Dawid Mrożek »

Piękne stworzonko. Jak uda mi się moja hodowla bakerii i kamerka do mikroskopu, to może też ktoś zweryfikuje dziwne płazińce i nicienie na dnie akwarium szkolnego oraz same bakterie, które wyhoduje. No, chyba że to nie są nicienie i płazińce a wyhoduje sobie pleśń, lub coś co mnie zabije zanim to uwiecznie na fotografii
niqsiatko
Posty: 33
Rejestracja: 3 paź 2008, o 20:43

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: niqsiatko »

Dawid Mro&#x17Cek pisze:Jak uda mi się moja hodowla bakerii
eee. Czy na to przypadkiem nie ma paragrafu ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: _Marcin_ »

O&#x15Amat pisze:a co to jest?
nie ulega wątpliwości że jakiś nicień, ale nikt na tym forum nie jest w stanie określić co to za gatunek a nawet rodzaj.Niestety dla oka niespecjalisty wszystkie mikroskopijne nicienie wyglądają praktycznie tak samo.Co najwyżej można pokusić się o określenie przynależności ponadrodzajowej na podstawie mikrofotografii odcinka głowowego z użyciemkontrastu DIC i z wykorzystaniem odpowiedniego klucza.
Savok pisze:Ceranobditis elegans poprostu sobie zyje w ziemi i krzywdy nikomu nie robi. Spodziewalbym sie go w takim srodowisku.
Gratuluje Savok odkrycia gen. nov. w obrębie Nematoda.A tak ściślej mikroskopijne glebowe nicienie żyją w wodzie interstycjalnej pomiędzy ziarenkami piasku i gleby.
OŚmat zrobiłeś naprawdę dobre fotki
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: OŚmat »

dziękuję za pochwały dziękuje tez jeszcze raz za identyfikacje
Chciałbym zrobic taki atlasik tego co zyje w np. wodzie z kałuzy lecz brak podstawowej wiedzy(!) lepiej bym se poradził z makro bezkręgowcami wodnymi.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Barwienie jodyną i dziwny mieszkaniec mojej hodowli

Post autor: _Marcin_ »

O&#x15Amat pisze:Chciałbym zrobic taki atlasik tego co zyje w np. wodzie z kałuzy lecz brak podstawowej wiedzy(!)
Z pierwotniakami będziesz miał dość ciężko ale z glonami trochę łatwiej, przynajmniej tak do poziomu rodzaju i to te najpospolitsze.
O&#x15Amat pisze:lepiej bym se poradził z makro bezkręgowcami wodnymi.

hehe. niektóre wcale takie proste do oznaczenia nie są
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość