rośliny bez chorofilu

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Wawrzyniec

rośliny bez chorofilu

Post autor: Wawrzyniec »

Czy istnieją rośliny bez chorofilu?
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: rośliny bez chorofilu

Post autor: Sil »

Istnieją. Np. storczyk gnieźnik, który żyje w symbiozie z grzybami. Takich roślin jest napewno dużo więcej, ale taki przykład udało mi się znaleźć w podręczniku. Jeśli znajdę coś jeszcze, to napiszę
wredna
Posty: 71
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:53

Re: rośliny bez chorofilu

Post autor: wredna »

- kanianka
- łuskiewnik
nie jestem pewna, czy nie mają chlorofilu, ale na banq są heterotrofami
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: rośliny bez chorofilu

Post autor: Sil »

Znalazłem jeszcze coś, co amerykanie nazywająIndian Pipe", która nie zawiera chlorofilu, ale nie znalazłem polskiej nazwy, za to znalazłem łacińską: Monotropa uniflora. Poza tym Raflezja Arnolda, która wytwarza największe na świecie kwiaty.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: rośliny bez chorofilu

Post autor: Iwus »

Monotropa hypopitys korzeniówka pospolita
1.jpg
1.jpg (19.11 KiB) Przejrzano 4867 razy
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: rośliny bez chorofilu

Post autor: Teba »

Istnieją również kaktusy, które mogą rosnąć wyłącznie na podkładkach, ponieważ same nie zawierają chlorofilu. Są powszechnie dostępne w handlu - znajdziesz je w prawie każdej kwiaciarni . Do takich roślin należy między innymi Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii f. rubra. Jednak mam dziwne wrażenie, że więcej wspólnego z powstaniem tych roślin ma człowiek niż przyroda.
1.jpg
1.jpg (18.99 KiB) Przejrzano 4868 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości