Rurki sitowe

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Rurki sitowe

Post autor: Fivex »

Witam, jestem w trakcie przerabiania tkanek roślinnych i zastanawia mnie jedna rzecz: Dlaczego u komórek rurek sitowych zanika tak wiele składników komórki? Co do mitochondriów - jestem w stanie zrozumieć - chcą skupić się na transporcie substancji, ograniczając swe wydatki", jednak Wikipedia rozszerza ten temat podając, że :
"W dojrzałych komórkach zwykle jądro komórkowe zanika, nie ma też diktiosomów, mikrotubul i tonoplastu, zmniejsza się liczba rybosomów i mitochondriów, retikulum endoplazmatyczne ma postać tubularną (głównie u nagonasiennych i paprotników) lub pęcherzykowatą"

Mógłby ktoś wyjaśnić to zjawisko? Czy wszystko to ma na celu ograniczenie swych funkcji życiowych i skupienie się na transporcie substancji? Jeżeli tak, to dlaczego komórki sitowe, czy inne elementy przewodzące nie robią tego samego?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Rurki sitowe

Post autor: Jane Doe »

Tak, wszystko ma na celu ułatwienie transportu. Łyko w komórkach sitowych (czyli u nagonasiennych i paprotników) jest po prostu mniej zaawansowane. Inne elementy tzn. komórki towarzyszące np? one mają tylko wspomagać transport.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Rurki sitowe

Post autor: bioman »

Dokładnie jest tak jak podaje Jane Doe. Komórki przyrurkowe (towarzyszące) przylegają do rurek sitowych. Funkcje zanikłych jąder komórkowych komórek sitowych przejmują jądra komórek znajdujący się obok komórek przyrurkowych.
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Re: Rurki sitowe

Post autor: Fivex »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rurki sitowe

Post autor: AnnaWP »

Wszystkie te struktury są obłonione, a więc działałyby jak zapory dla przepływu zawartości rurek sitowych. Błona jest istotną barierą dla przepływu płynu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość