Jak rośliny przystosowały się do życia w wodzie?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
justys
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2006, o 17:15

Jak rośliny przystosowały się do życia w wodzie?

Post autor: justys »

Cześć! Mam problem. Musze wypisać warunki życia w środowisku wodnym, i podać cechy budowy przystosowujące rośliny do tych warunków.
I niewiem jak to napisać!
Natalka
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2006, o 13:38

Re: Jak rośliny przystosowały się do życia w wodzie?

Post autor: Natalka »

Np. rośliny wód stojących lub wolno płynących (w tym też
niektórych źródeł) utraciło system korzeniowy, lub korzenie pełnią funkcje liści gdyż
zawierają chlorofil. Kłącza i rozłogi wielu roślin wodnych są doskonale rozwinięte, służą do gromadzenia materiałów zapasowych i do przytwierdzania do podłoża.Wodne rośliny powiększają powierzchnię chłonna swojego ciała: rośliny zanurzone mają
cienkie, nitkowate liście mogą być małe liście lecz w dużej ilości, lub długie taśmowate. Niektóre rośliny maja liście pływające – maja one aparaty szparkowe w górnej skórce oraz
często są błyszczące i skórzaste. Pędy zanurzone w wodzie są wiotkie, elastyczne. Związane jest to z budową anatomiczną: elementy tkanki wzmacniającej, mechanicznej zgromadzone są w środku pędu,a w liściach wzdłuż środka blaszki. Takie rozmieszczenie czyni roślinę elastyczną, zabezpiecza przed zerwaniem nawet przy dużych prądach. Liście całkowicie zanurzone ze względu na sposób pobierania soli mineralnych
i przeprowadzania procesu fotosyntezy zbudowane są z cienkościennych komórek
pozbawionych nabłonka, komórki miękiszowe są jednakowe, słabo wykształcone tkanki
przewodzące. Cechą charakterystyczną gatunków wodnych jest rozwój przestrzeni międzykomórkowych we wszystkich częściach rośliny: liściach, łodygach, korzeniach. Zapewnia to lekkość narządów i ich unoszenie się na wodzie. Rośliny te maja zdolność regulowania ilości gazów znajdujących się w przestrzeniach międzykomórkowych, co umożliwia opadanie lub podnoszenie się roślin w wodzie.Rośliny zanurzone wytwarzają kwiaty zapylane za pośrednictwem wody. Kwiaty męskiewystępują bardzo licznie i produkują duże ilości pyłku szybko przenoszonego przez wodę.Kwiaty żeńskie maja długie, nitkowate znamiona, do których łatwo przykleja się pyłek
pozdrawiam
kuba

jak zwierzeta i rosliny przystosowaly sie do zycia w wodzie

Post autor: kuba »

czesc! jak zwierzeta i rosliny przystosowaly sie do zycia w wodzie
zulas

Re: Jak rośliny przystosowały się do życia w wodzie?

Post autor: zulas »

Mam pytanie: jak nazywa się fachowo roślina zwana popularnie: turek
Kinga

Re: Jak rośliny przystosowały się do życia w wodzie?

Post autor: Kinga »

To wszystko jest z Nowej ery. Zadania z ćwiczeń:)Æw. 11 str. 47 nie wiem jak zrobić. Znaczy wiem ale nie znam tych przykładów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości