zadanie z zobojętniania roztworów.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Paige2112
Posty: 10
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 12:41

zadanie z zobojętniania roztworów.

Post autor: Paige2112 »

Nie mogę sobie poradzić z takim zadaniem i proszę o pomoc.

Próbkę składającą się wyłącznie z Li2CO3 i BaCO3 o masie 1g zobojętniono przy pomocy 15 cm3 1-molowego kwasu solnego. Procentowa zawartość BaCO3 wynosi: I ma wyjść 71,3 %


Wydaje mi się, żę jony OH- pochodzą tylko z LI2CO3 bo on ulega hydrolizie natomiast BaCO3 nie rozpuszcza się w wodzie. Ale nie chce mi wyjść wynik, coś źle robię.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: zadanko

Post autor: Giardia Lamblia »

Hydroliza może mieć miejsce również dla soli trudno rozpuszczalnych (przecież nawet te nierozpuszczalne są częściowo rozpuszczone i mogą reagować z wodą). Ale tutaj chodzi o wypieranie reszty pochodzącej od słabego kwasu przez mocny kwas:

2H+ + CO32- → H2O + CO2
2H+ + BaCO3 → H2O + CO2↑ + Ba2+

W obydwu reakcjach stosunek molowy jonów wodorowych do reszty kwasowej kwasu węglowego jest taki sam, więc:

Zużyto 0.015 mol jonów H+, więc w probówce było 0.0075 mol jonów CO32-

x - masa Li2CO3
y - masa BaCO3

x + y = 1

Po przeliczeniach:

y = 0.7127 ≈ 0.713

Btw. wystarczy raz napisać, nie trzeba kilku tematów tworzyć, żeby zostać zauważonym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości