Entalpia

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Entalpia

Post autor: WalnietyDesko »

Czesc
Zachciało mi sie chemii rozsz a ze mialem podstawy to nie bardzo wiem jak sie za to zabierac. Przestudiowalem wiele ksiazek ale mam np takie zadanko:

1)

Na podstawie wartosci energii wiazan podanych w tabllicy na koncu zbioru oszacowac entalpie reakcjii przebiegajacych w fazie gazowej.

a) \(2H_{2}+O_{2}2H_{2}O\)
b)\(N_{2}+O_{2}2NH_{3}\)

jest 6 przykładów, zrobiłem wszystkie i sie zgodziły ale kazdy wynnik ma przeciwny znak niz w odpowiedziach . o co kaman? czy jest jakies prawo ktore mowi o tym jaki znak powinna miec entalpia? I co w przypadku zwiazku NO? tam jest jedno koordynacyjne uznałem to ze energia wiazania jest rowna 0, i wynik sie zgodzil. Czy tak nalezalo zrobic?
Czy w istocie jest inaczej ale przyjmujemy uproszczony schemat?

2)

Obliczyc entalpie reakcji:

\(3C_{(s)}+4H_{2(g)}C_{3}H_{8(g)}\)

majac nastepujace dane:

\(C_{3}H_{8(g)} + 5O_{2(g)}3CO_{2(g)}+ 4H_{2}O_{c}\) \( Delta H=-2220KJ\)

\(2H_{2(g)}+O_{2(g)}2H_{2}O_{(c)}\) \( Delta H=-572KJ\)

\(C_{(s)}+O_{2(g)}CO_{2(g)}\) \( Delta H=-394KJ\)

W odpowiedziach jest -106 KJ a mi wychodzi -406 i ni huhuh sie tego doliczyc nie moge. Moze ktos wie gdzie robie blad? YYyyy

i jeszcze pytanie tak leko po za tematem, czy tlen moze byc cialem stalym? Bo w tych zadaniach jest przy tlenie O zawsze litera g :d po co to pisac jak tlen jest zawsze gazem?:D chyba ze sa jakies wodne rozwory

3)

Obliczyc entalpie tworzenia siarczku zelaza(II) FeS wiedzac ze w reakcji 10g zelaza z nadmiarem siarki wytworzylo sie 90% teoretycznej ilosci siarczku i wydzielilo sie 15,3 energii sposobem termicznym.

Tu licze na kilka sposobow i zawsze dochodze do wyniku -77 w przyblizeniu. A w odpowiedziach jest -95,2. Do obliczen wykorzystujemy zelazo bo zostalo uzyte w niedomiarze czyli calowicie przereagowalo. Prosze o wskazanie bledu mojego toku rozumowania.


Na razie tyle
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Entalpia

Post autor: Astacus »

WalnietyDesko pisze:W odpowiedziach jest -106 KJ a mi wychodzi -406 i ni huhuh sie tego doliczyc nie moge. Moze ktos wie gdzie robie blad? YYyyy
W 2 zadaniu wychodzi tyle ile w odpowiedzi, przedstaw swój tok rozwiązywania tego zadania, bo takto nie wiadomo gdzie popełniasz błąd.
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Entalpia

Post autor: WalnietyDesko »

Zaznaczam ze ja jestem z profiilu matematycznego i nie potrafie tego tak pieknie oznaczac jak wy i lece z zadaniem przyslowiowym ciurkiem.

-2220KJ=2*(-572)+3*(-394)-x

gdzie x to entalpia C3H8.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Entalpia

Post autor: Astacus »

Powinno być:
x=2*(-572)+3*(-394)-(-2220)

Niektórzy te zadania rozwiązują matematycznie, inni tak jak ja wolę sobie ułożyć cykl termochemiczny. Zobacz sobie w rozszerzonym operonie do 3 klasy.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Entalpia

Post autor: Biochejter »

Astacus pisze:Powinno być:
x=2*(-572)+3*(-394)-(-2220)
To ta sama wartość co kolega wyżej napisał po wyciągnięciu x.

W Operonie do 3 klasy są wytłumaczone na przykładach właśnie dwa dobre sposoby liczenia entalpii: metoda sumowania równań oraz metoda cykli termochemicznych.
WalnietyDesko pisze: 3)
Obliczyc entalpie tworzenia siarczku zelaza(II) FeS wiedzac ze w reakcji 10g zelaza z nadmiarem siarki wytworzyło sie 90% teoretycznej ilosci siarczku i wydzielilo sie 15,3 energii sposobem termicznym.
10 g żelaza to jest, dajmy w zaokrągleniu 0,179 mola, ta ilość (całość żelaza przereagowała) wytworzy 15,3 [jednostek] energii. Nas interesuje ile wytworzy jeden mol wyliczasz że będzie to wartość 85,5 z mola żelaza (= 90%), przeliczasz to na 100% i wychodzi 95,0 energii. Enjoy.
WalnietyDesko pisze:Prosze o wskazanie bledu mojego toku rozumowania.
Nie wiem gdzie robisz błąd bo właśnie tego toku rozumowania nie przedstawiasz za bardzo. Pisz po kolei co robisz to będzie Ci łatwiej korygować błędy w razie czego ]
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Entalpia

Post autor: Astacus »

Biochemister pisze:
Astacus pisze:Powinno być:
x=2*(-572)+3*(-394)-(-2220)
To ta sama wartość co kolega wyżej napisał po wyciągnięciu x.
Faktycznie, nie zwróciłem uwagi. W takim razie nie wiem czemu ma wychodzić źle.
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Entalpia

Post autor: WalnietyDesko »

Zadanie 3 akurat juz sam zrobilem bo znalalzem blad przy mnozeniu i dlatego mi nie wychodzilo a w 1 wiem czego mi zle idzie bo nie wiem co to entalpia spalania i entalpia tworzenia i jak to rozrozniac . tzn kiedy odejmowac sume produktow od sumy substratów a kiedy sume substratów od sumy produktow. Czy ktos potrafi mi to wyjasnic? Przesledzilem ksiazki i nic / mam z 30 stron zadan i juz z 15 zrobilem ale dostaje nerwicy bo robie to na zdrowy rozsadek a tak to nie moze byc i musze wiedziec co z czym sie je. Nawet ostatnio baba na korkach zle mi zrobila zadanie z entalpia z arkusza bo sprawdzalem z kluczem / zal


Co do zadania 2 moze byc zla odpowiedz w ksiazce? To zadanie z Pazdro wydania 2004 rozsz. Wiec raczej połymki niepowinno byc .
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Entalpia

Post autor: Biochejter »

WalnietyDesko pisze:Co do zadania 2 moze byc zla odpowiedz w ksiazce? To zadanie z Pazdro wydania 2004 rozsz. Wiec raczej połymki niepowinno byc .
Jaki błąd?
WalnietyDesko pisze: -2220KJ=2*(-572)+3*(-394)-x
Proponuję przeliczyć jeszcze raz (np. za pomocą kalkulatora) to równanie powyżej które sam ułożyłeś i czary-mary wynik będzie taki jak podali
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Entalpia

Post autor: ulala »

2. mi wychodzi okej
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Entalpia

Post autor: WalnietyDesko »

Biochemister pisze:Proponuję przeliczyć jeszcze raz (np. za pomocą kalkulatora) to równanie powyżej które sam ułożyłeś i czary-mary wynik będzie taki jak podali
bo ja jestem debil i oczywiscie uzywam kalkulatora ( w telefonie) i nie operuje pamiecia bo nie mam tej funkcji i wyniki cząstkowe przepisuje do zeszytu a ze pisze jak kura pazurem to czasami mam problemy z odczytaniem tego co napisalem . i takie cyrki wychodza, tym razem zamiast 1 była 4

A czy mozecie mi powiedziec na takie pytania.
1. Czy jak mamy entalpie spalania to od sumy substratów odejmujemy sume produktów?
2. Gdy wszystkie reagenty sa gazami jak w tym 1 to liczymy entalpie spalania?
3. Czym rozni sie entalpia spalania do entalpi tworzenia
4. gdy nie mamy podane w zadaniu co jest co, ak mamy sami to okreslic? Dalej mowa o entalpi spalania i tworzenia. Np spotkalem sie z zapisem delta h i 298 i to znaczy entalpia tworzenia i delta h i jaies koleczo na gorze to entalpia spalania, tak?

Odpowiedz na te pytania jest dla mnie najwazniejsza i licze na Was!
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Entalpia

Post autor: Biochejter »

Zacznijmy od tego że proces spalania ZAWSZE jest egzotermiczny, więc co za tym idzie? to że zawsze wartości każdej entalpii spalania są ujemne oczywiście :]

Kółeczko:D oznacza stan standardowy (czyli ciśnienie 1013hPa i temperatura 25st.C) standardowa entalpia tworzenia, czyli taka reakcja tworzenia związków, gdzie ogół reagentów jest w stanie standardowym. Wartości tych standardowych entalpii tworzenia są zebrane w tablicach (np. na końcu podręcznika są), szukaną entalpię standardową liczysz odejmując st.en.tw.substratów od produktów (ilości wynikają ze stechiometrii reakcji).

Musisz przerobić materiał z podręcznika, Desko bo ciężko na forum to tłumaczyć trochę ]
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Entalpia

Post autor: WalnietyDesko »

Biochemister pisze:Musisz przerobić materiał z podręcznika, Desko bo ciężko na forum to tłumaczyć trochę ]
Szkoda ze tego na lekcjach nie mialem, ale podstawa ma tylko 3 godziny na 3 lata w LO. Ponadto baba od korków to mnie juz denrwuje i mam ochote jej leb odciac. Ze tak sie wyraze idzie od strony pupy. Napierw mi daje zadania i mowi poczytaj w ksiazce i sprobuj porobic jak nie wyjdzie przyjdz to ci pomoge. No przychodze, wyjmie te swoje kartki, nabazgra cos, powie cco ma powiedziec, zemnie kartke i wyrzuci. Wracam do domu io czym to Ona mowila". Nie przygotuje materiału ani nic . raz mi dała fajną kartke z Chatelieriem i do dzisiaj z tym nie mam problemu i robie to z zamknietymi oczyma :p Ale co poradzic, duza kasa za minimum wydajnosci.
Wartości tych standardowych entalpii tworzenia są zebrane w tablicach (np. na końcu podręcznika są), szukaną entalpię standardową liczysz odejmując st.en.tw.substratów od produktów (ilości wynikają ze stechiometrii reakcji).
O moj boze, a nie na odwrot? To znaczy ze mam wszystkie zadanie zle .
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Entalpia

Post autor: Biochejter »

Też miałem podstawę i wiem że nie jest łatwo samemu się nauczyć (w ogóle do tego nie chodziłem na korki). Kupiłem se 3 Operony rozszerzone i jakoś zrozumiałem jedno szybciej, drugie wolniej, ważne że z efektem dobrym ]

A babe od korków zmień jak najszybciej, zdecydowanie mało efektywne to co robi z Tobą. Bez sensu.
WalnietyDesko pisze:
Wartości tych standardowych entalpii tworzenia są zebrane w tablicach (np. na końcu podręcznika są), szukaną entalpię standardową liczysz odejmując st.en.tw.substratów od produktów (ilości wynikają ze stechiometrii reakcji).
O moj boze, a nie na odwrot? To znaczy ze mam wszystkie zadanie zle .
Po tym wołaniu Pana to już sam nie wiem czy ja się nie walnąłem teraz Ale nie chce mi się sprawdzać, więc zostaje przy tym że produkty - substraty, hyh.

Ps. Będziesz miał co robić licząc je jeszcze raz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość