Liczba atomowa i masowa

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Lithium
Posty: 96
Rejestracja: 10 lip 2011, o 11:03

Liczba atomowa i masowa

Post autor: Lithium »

Nie wiem czy w dobrym watku to umieszczam, mam problem z jednym zadaniem:

jednododatni jon pierwiastka bloku s zawiera 18 elektronow i 21 neutronow.
Wskaz liczbe atomowa Z i liczbe masowa A tego pierwiastka.

Odpowiedz ma byc z=19 i A=40

i jak to sie liczy jak jest podany blok? bo normalnie liczba elektronow wynosila tyle co protonow i myslalam, ze to bedzie Z=18 i A=39


I jeszcze mam pytanie, czy jest jakis watek z zadaniami maturalnymi z chemii? Widzialam taki z biologii, a nie wiem gdzie jest z chemii.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Padre Morf »

W zadaniu jest mowa o jonie jednododatnim, musisz więc doliczyć jeszcze jeden elektron.
Lithium
Posty: 96
Rejestracja: 10 lip 2011, o 11:03

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Lithium »

aha, dziekuje za informacje, wlasnie nie wiedzialam co z tymi jonami, a moga byc jony inne np. dwudodatnie? i wtedy dodaje sie 2 elektrony?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Padre Morf »

Mogą np Mg2+. wtedy liczba protonów jest o 2 większa niż elektronów.
Awatar użytkownika
Nula
Posty: 57
Rejestracja: 23 sty 2011, o 11:00

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Nula »

Padre Morf pisze:Mogą np Mg2+. wtedy liczba protonów jest o 2 większa niż elektronów.
wtedy licza protonów się nie zmienia , natomiast od liczy elektronów odejmuje się dwa atomy magnezu
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Jakusz »

Nula pisze:
Padre Morf pisze:Mogą np Mg2+. wtedy liczba protonów jest o 2 większa niż elektronów.
wtedy licza protonów się nie zmienia , natomiast od liczy elektronów odejmuje się dwa atomy magnezu
Odejmuje się atomy? od liczby elektronów? Coś namieszaliście.
Chyba odejmuje się dwa elektrony od ogólnej liczby elektronów, bo na tym polega dwudodatniość jonu Mg2+ tzn. w wyniku procesu jonizacji, nastąpiło wybicie dwóch elektronów z powłok walencyjnych.
Awatar użytkownika
Nula
Posty: 57
Rejestracja: 23 sty 2011, o 11:00

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Nula »

jak masz podstawowy pierwiastek Mg to licza protonów jest równa liczbie elektronów, nastomiast, jak masz jon Mg2+ to licza protonów pozostaje taka sama jaka jest w stanie podstawowym pierwiastka, a przy liczbie elektronów od stanu podstawowego odejmuje się te 2 jony
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Jakusz »

Nie odejmuje się dwóch jonów. Jon to cały zjonizowany atom danego pierwiastka. Więc nie mieszaj. Odejmujesz elektrony, nie jony, nie atomy, nie pierwiastki.
Awatar użytkownika
Nula
Posty: 57
Rejestracja: 23 sty 2011, o 11:00

Re: Liczba atomowa i masowa

Post autor: Nula »

masz rację odejmuje się elektrony, pomyliło mi się.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości