Nauka właściwości, zastosowań w chemii

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Agnette
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2013, o 17:47

Nauka właściwości, zastosowań w chemii

Post autor: Agnette »

Od początku nauki chemii mam pewien problem. Chciałabym dostać szczerą odpowiedź, bo jeśli zadałabym je profesorce od chemii - znam odpowiedź.
1. Czy właściwości, powiedzmy 30 głównych pierwiastków i jakiś 30 związków chemicznych trzeba uczyć się na pamięć? Mam na myśli takie typu kwasy, sole itd.
2. Czy muszę znać zastosowanie 30-40 podstawowych związków chemicznych? Nie potrafię ich zapamiętać, czy to naprawdę jest priorytet?

Oczywiście mam na myśli maturę.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Nauka właściwości, zastosowań w chemii

Post autor: skface »

1. No trzeba znać niektóre ich właściwości, chociażby mowa tu o tych najprostszych czyli co ma kwasowe, co ma zasadowe, w którą to stronę rośnie skąd się bierze itp. Polecam przerobić porządnie temat Właściwości pierwiastków, a ich położenie w Układzie Okresowym, w nim jest to o czym mówię i inne. Oprócz tego warto bardziej się skupić na metalach przejściowych. Trzeba w sumie. Reszta właściwości sama ci wejdzie do głowy w przeciągu kilku miesięcy mozolnej pracy. Odnośnie związków nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale ja nie widzę sensu wybierania 30 związków i uczenia się ich na pamięć. Po to ktoś mądry pogrupował związki chemiczne (sole, kwasy), żeby było nam łatwiej uczyć się ich właściwości. I tak, musisz w dobrym stopniu mieć je opanowane. Każdemu na początku wydaje się, że tego jest dużo, ale za 40 arkuszy zobaczysz, że idzie to pojąć.

2. Nie. Prędzej przy węglowodorach, tutaj już warto się przy tym zatrzymać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości