Kilka prostych zadań z budowy substancji

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Kilka prostych zadań z budowy substancji

Post autor: WalnietyDesko »

Zad 1.
Oblicz masę atomowa i masę atomu zawierającego w jądrze 8 protonów i 8 neutronów.

Tutaj chodzi mi o sposob obliczenia masy atomu.

Zad 2

Możecie podać mase elektronu w unitach i gramach i obliczenia jak do nich dojść.

Zad 3
Liczba neutronów w pewnym izotopie europu jest równa liczbie atomowej radu. Korzystając z zapisu \(E^{A}_{Z}\), opisz ten izotop.

Co to jest europ?

Zad 4
Co to jest nuklid ale na chłopski rozum a nie regułki z wikipedii etc bo nie rozmiem
Czy prawdą jest ze masa atomowa pierwiastka jest srednia arytmetyczna mas atomowych izotopow? Moim zdaniem nie?

Zad 5

Przemiana \(eta^{-}\) polega na wyrzuceniu z jądra cząstki \(eta \)- elektronu, który powstaje w jądrze na skutek rozpadu neutronu. Dokończ schemat ilustrujący tę przemianę.

[\(n^{0}_{1} .+ eta^{0}_{-1}\)

Ja wpisalem: \(n^{1}_{1}\)

Zad 6

Promieniotwórczy izotop pierwiastka X uległ trzykrotnie przemianie \(eta^{-}\) i przekształcił się w izotop polonu masowa 210, atomowa 84 PO. Podaj nazwe, symbol i liczbe atomowa pierwiastka X oraz liczbe masową izotopu który uległ przemianie.

Tutaj chce sprawdzic czy to Tl.

Zad 7
Samorzutna przemiana promieniotwórczego izotopu asowa 214 atomowa 82 BI w masowa 210 atomowa 82 PB moze przebiegac na dwa sposoby. Wskaz je i uzasadnij odpowiednimi rownaniami reakcji jadrowych.

Napisałem jeden spsob: przmiana alfa a pozniej beta. Jaki jest drugi?
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Kilka prostych zadań z budowy substancji

Post autor: Dawifd »

Co to jest europ
Europ to pierwiastek promieniotwórczy
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Kilka prostych zadań z budowy substancji

Post autor: ulala »

WalnietyDesko pisze:Przemiana polega na wyrzuceniu z jądra cząstki - elektronu, który powstaje w jądrze na skutek rozpadu neutronu. Dokończ schemat ilustrujący tę przemianę.
n p + e

dopisz masy i ladunki
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Kilka prostych zadań z budowy substancji

Post autor: WalnietyDesko »

Dawifd pisze:Co to jest europ
Europ to pierwiastek promieniotwórczy
Aaa zadko patrze do Lantanowców i nawet na to nie wpadłem, że taki istnieje

A co z resztą zadań?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości