Amfoteryczność

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
anielka1604
Posty: 67
Rejestracja: 7 paź 2011, o 17:46

Amfoteryczność

Post autor: anielka1604 »

Pogubiłam się juz w równaniach zw. amfoterycznych .
Np mam :Al(OH)3 +NaOH= Na[Al(OH)4]

a dlaczego w innym równaniu z tlenkiem muszę dodaje wodę po lewej stronie
Al2O3+ 2NaOH +3H2O = 2Na[Al(OH)4] jeżeli w podręczniku mam to samo równanie ale bez użycia wody ?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Amfoteryczność

Post autor: zoo_ »

Spróbuj to zrobić bez użycia wody i sprawdź, czy zgadzają Ci się liczby wodoru i tlenu. Jak niby wygląda to równanie bez wody?
anielka1604
Posty: 67
Rejestracja: 7 paź 2011, o 17:46

Re: Amfoteryczność

Post autor: anielka1604 »

ale dalej nie rozumiem dlaczego w tlenkach jest a w wodorotlenkach nie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Amfoteryczność

Post autor: Giardia Lamblia »

Postać związku kompleksowego glinu, którą widzisz w równaniu reakcji jest postacią uwodnioną. Sama reakcja z zasadą nie warunkowałaby powstania/utworzenia odpowiedniej ilości jonów OH-, jaka jest potrzebna do tego, żeby po stronie produktów pojawił się hydroksoglinian. W tym celu potrzebne jest dodatkowe źródło atomów wodoru (tlenu mamy dość ze związku tlenku glinu). Dlatego potrzebujemy wody. Nie wiem za bardzo jak inaczej mógłbym to wytłumaczyć.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Amfoteryczność

Post autor: DMchemik »

może nieco inaczej: w r-rach wodnych powstają sole kompleksowe: Na[Al(OH)4] i Na3[Al(OH)]6, zaleznie od ilości zasady. Po odparowaniu takiego roztworu zamiast soli kompleksowych otrzymamy: NaAlO2 lub Na3AlO3 czyli metaglinian sodu i ortoglinian sodu. Bez wody reakcja jest możliwa, jeśli prażyć Al2O3 w stopionym NaOH, ale wtedy od razu otrzymamy NaAlO2 lub Na3AlO3, rozpuszczając te sole w wodzie, otrzymamy związki kompleksowe.
anielka1604
Posty: 67
Rejestracja: 7 paź 2011, o 17:46

Re: Amfoteryczność

Post autor: anielka1604 »

dziękuję DMchemiku ))
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości