Sole podwójne i hydroksosole -nazewnictwo

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
marcik1996
Posty: 1
Rejestracja: 4 lis 2013, o 15:52

Sole podwójne i hydroksosole -nazewnictwo

Post autor: marcik1996 »

Witam
Mam pewien problem z nazewnictwem soli podwójnych i hydroksosoli.
Jak np. mam
SnCl2(OH)2
to czy to można nazwać : chlorek diwodorotlenek cyny (IV)
Czy muszę napisać dichlorek diwodorotlenek cyny (IV)
która z tych nazw jest poprawna ?
Czy używanie tych przedsrostków zwielokratniajacych jest wymagane co do jonów w soli

I jeszcze jak mam sól podwójną
Pb2Cl2CO3
to czy tutaj też stosuje się przedrostki ?
W podręczniku jest taka nazwa: dichlorek węglan ołowiu (II)
To dlaczego nie jest diołowiu ?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Sole podwójne i hydroksosole -nazewnictwo

Post autor: Adax82 »

Ad1:
SnCl2(OH)2 to dihydroksodichlorekcyny(IV)

Ad2:Pb2Cl2CO3
W podręczniku jest taka nazwa: dichlorek węglan ołowiu (II)
To dlaczego nie jest diołowiu ?

Dlatego, że jak mamy i węglan i chlor(ek) to musi wyjść ołów x 2, a ołów wyjdzie na drugim stopniu utlenienia:
CO3 ma -2, Cl2 ma -2, mamy zatem w sumie -4. Jest to zobojętnianie 2 atomami Pb+2. Zatem suma ładunków wynosi zero. Pisząc w nazwie związku dichlorek węglan ołowiu (II) określamy jednoznacznie, że ołów jest na +2 stopniu utlenienia co implikuje nazwę ostatecznie.
Zatem wszystko się zgadza.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Sole podwójne i hydroksosole -nazewnictwo

Post autor: adamantan »

Nazwa: chlorek diwodorotlenek cyny (IV)
jest mniej poprawna, ponieważ może teoretycznie dotyczyć również takiego związku:

Sn2Cl6(OH)2
gdzie mogą być nierównocenne aniony chlorkowe oraz nierównocenne OH- i/lub nierównocenne Sn4+. Wtedy nie można sobie po prostu skrócić wzoru dzieląc przez dwa.
Jednak zwykle nazwa ta jest dopuszczalna (szczególnie, jeśli wspomniany przeze mnie związek nie istnieje). Więc na wszelki wypadek lepiej nazywać:
SnCl2(OH)2 jako:

a.) dichlorek diwodorotlenek cyny(IV)
lub
b.) dichlorek diwodorotlenek monocyny (bez stopnia utlenienia)
lub krócej bez przedrostka mono":
c.) dichlorek diwodorotlenek cyny
lub podając nadmiar informacji:
d.) dichlorek diwodorotlenek cyny(IV)

Sama nauka o nomenklaturze chemii nieorganicznej i/lub organicznej i/lub metaloorganicznej i/lub nomenklaturze ogólnej mogą być osobnymi dziedzinami nauki (niewiele wnoszącymi do nauki). Nie trzeba być nawet zaawansowanym chemikiem, znać właściwości związków chemicznych, nie być ani razu w laboratorium i odnaleźć się w tej nauce nomenklatury. Ja to nazywam filologią nomenklaturową". Bo IUPAC swoje, a chemicy i tak będą w pewnym stopniu robić po swojemu
No bo jaki normalny chemik nazwie H2SO4 dihydroksydodioksydosiarka ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości