Fruktoza

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
blackandblue
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2010, o 22:05

Fruktoza

Post autor: blackandblue »

Hej. Moje pytanie dotyczy fruktozy.
Fruktofuranoza może występować w odmianie alfa i beta. Jak to jest, że fruktoza w formie łańcuchowej jest tylko alfa-hydroksyketonem. Który atom węgla bierzemy wówczas pod uwagę, by to określić?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fruktoza

Post autor: AnnaWP »

Teraz poprawcie mnie jeśli się mylę.

Z fruktozą zapewne jest podobnie jak z glukozą. Wiązanie zamykające pierścień tworzy się przez tlen pomiędzy dwoma węglami (no, tego jestem pewna), tyle że nie pomiędzy 1 a 5, a pomiędzy 2 a 5 (tego też).

I teraz - określenie alfa i beta w przypadku glukozy w formie pierścienia oznacza, że odmienną konfigurację atomu tlenu zamykającego pierścień. Ponieważ każdy z atomów węgla w formie łańcuchowej rotuje względem osi łańcucha, nie wyróżnia się form alfa i beta dla łańcucha. Ale zamknięcie pierścienia powoduje zablokowanie tej rotacji i tlen znajduje się zawsze po jednej lub drugiej stronie płaszczyzny pierścienia. W przypadku alfa po dolnej, a beta - po górnej (o ile mnie pamięć nie myli).

Alfa hydroksyketony to zupełnie inna sprawa i zbieżność oznaczenia. To grupa związków, w których występuje następująca kombinacja grup:
α(alfa)-hydroksyketony(np. fruktoza), czyli takie związki, które zawierają w swojej cząsteczce następujący fragment:
-CO-CHOH-
I to sprawdziłam sobie w google, więc nie ma tak źle.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości