addycja wody do etanalu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

addycja wody do etanalu

Post autor: lemonka23 »

powstanie związek CH3-CH(OH)2
przy czym to H i OH2 są przy jednym atomie węgla. Jak to nazwać?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: addycja wody do etanalu

Post autor: DMchemik »

1,1-etandiol
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: addycja wody do etanalu

Post autor: lemonka23 »

Dziękuję
1. a cyjanohydryne w zależnośći od R jak się nazywa?
2. Tak samo jak mam addycje metanolu do etanalu powstaje hemiacetal ( nazwa acetal jest bo pochodzi on od etanalu? )
Jak miałabym propanal + metanol jak nazywałby sie powstaly zwiazek? Też należałby do hemiacetali?
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: addycja wody do etanalu

Post autor: mmmichal »

lemonka23 pisze:2. Tak samo jak mam addycje metanolu do etanalu powstaje hemiacetal ( nazwa acetal jest bo pochodzi on od etanalu? )
Jak miałabym propanal + metanol jak nazywałby sie powstaly zwiazek? Też należałby do hemiacetali?
Zacznijmy od tego jak się nazywa etery. Eter ma wzór ogólny R1-O-R2, czyli możemy tam wyróżnić grupę -O-R, którą traktujemy jak podstawnik i nazywamy cośtamoksy, np.
CH3-O- metoksy
CH3-CH2-O- etoksy
CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-O- pentyloksy
Trzeba pamiętać, że kilka podstawników nazywamy skrótowo czyli metoksy (a nie metyloksy), etoksy (a nie etyloksy), porpoksy (a nie propyloksy), butoksy (a nie butyloksy), fenoksy (a nie fenyloksy). Pozostałe nazwy tworzymy już bez skracania.

Na przykład poniższe związki nazwalibyśmy tak:
CH3-CH2-CH2-O-CH3 1-metoksypropan
C6H13-O-CH=CH2 heksyloksyeten
Jako podstawnik traktujemy tę grupę, która ma krótszy łańcuch, albo tę, która ma mniej skomplikowaną budowę i łatwiej ją nazwać.

Acetal możemy traktować jako dieter, który ma dwie grupy eterowe przy tym samym atomie węgla. Jego wzór ogólny jest taki:

Nazwę acetalu tworzymy analogicznie jak eteru. Będzie zależała od tego, z jakiego powstał aldehydu i z jakiego alkoholu. Czarna grupa jest od aldehydu, a czerwone od alkoholu. Jeśli więc acetal powstał z propanalu i metanolu będzie się nazywał 1,1-dimetoksypropan, a jak z etanalu i fenolu to 1,1-difenoksyetan itd.
Gdy acetal powstał z ketonu a nie aldehydu, to podstawniki nie są przy pierwszym węglu, ale przy tym, gdzie była grupa karbonylowa (ketonowa).

Hemiacetal (inaczej półacetal), to nie tylko nazwa produktu addycji etanalu i metanolu, ale ogólnie aldehydu (bądź ketonu) i alkoholu. Tym się różni od acetalu, że przyłączyła się jedna cząsteczka alkoholu a nie dwie.

Oto schemat reakcji i wzór ogólny hemiacetalu:

Możemy go potraktować jako alkohol, który ma podstawnik eterowy przy tym samym atomie węgla co grupę -OH i właśnie tak się do tego podchodzi tworząc nazwę. Tu masz przykłady tworzenia nazw:

Oczywiście nie trzeba tworzyć za każdym razem takich malunków. Zapisałem wzory w takiej formie, żeby rzucał się w oczy schemat, według którego tworzymy nazwę. Normalnie wzór na przykład etoksymetanolu zapisałbym po prostu tak:
CH3-CH2-O-CH2-OH
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: addycja wody do etanalu

Post autor: mmmichal »

lemonka23 pisze:1. a cyjanohydryne w zależnośći od R jak się nazywa?
Są różne sposoby nazywania, ale najpierw podam taki, który uważam za najprostszy, a jednocześnie najbardziej uniwersalny i chyba najbardziej zgodny z obowiązującą systematyką.

Zauważmy, że cyjanohydryna to inaczej hydroksynitryl, który ma przy tym samym atomie węgla grupę -OH (hydroksylową) i -CN (nitrylową, zwaną też cyjankową).

Szukamy najdłuższego łańcucha, w którym pierwszym atomem węgla będzie ten z grupy -CN i do nazwy łańcucha dodajemy końcówkę nitryl. Grupę -OH i ewentualne rozgałęzienia łańcucha traktujemy jako podstawniki. Ogólna nazwa to będzie 2-hydroksycośtamnitryl.

Inne sposoby nazywania nitryli:
1) Nitryl kwasu jakiegoś.
Nazywany związek traktujemy jako pochodną kwasu karboksylowego, w którym grupę karboksylową zastąpiono nitrylową (cyjankową). Cyjanohydryny będziemy traktować jako pochodne kwasów alfa-hydroksykarboksylowych.
2) Cyjanek czegośtam.
W odróżnieniu od wcześniejszych sposobów nie wliczamy do łańcucha węgla z grupy nitrylowej (cyjankowej). Ten sposób nazywania cyjanohydryn uważam za najbardziej karkołomny ze wszystkich (zwłaszcza jeśli pochodzą od kwasów o skomplikowanej budowie).
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: addycja wody do etanalu

Post autor: mmmichal »

I na koniec mam apel do dyrekcji forum, żeby ten temat (i może jeszcze o zasadach Schiffa) przenieść do działu chemia organiczna". Jeśli kogoś oprócz lemonki23 by to interesowało, to pewnie nie będzie szukał w tematach maturalnych. A przede wszystkim może tu przypadkowo zajrzeć jakiś maturzysta o słabych nerwach i dostać zawału.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość