Elektroliza - zadania

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
xx005
Posty: 28
Rejestracja: 14 paź 2008, o 16:06

Elektroliza - zadania

Post autor: xx005 »

Mam prosbe, cyz moglby ktos pomoc mi w kilku zadaniach z elektrolizy? bylbym wdzieczny za jakies naprowadzenie. Oto one:

1. Podaj przykład kwasu, wodorotlenku i soli, których elektroliza roztworów wodnych powoduje wydzielenie się na elektrodach platynowych jedynie wodoru i tlenu, a skład jakościowy roztworu pozostaje niezmieniony.

2. Podczas elektrolizy stężonego, wodnego roztworu siarczanu(VI) cynku przy anodzie wydzieliło się 560 cm3 tlenu (war. norm.) i nie zachodziła żadna reakcja uboczna. Oblicz, ile gramów cynku osadziło się na katodzie. (tutaj nie wiem co mam zrobić z objętością, podobnie w zad.5 i 6)

3. Przedmiot metalowy trzeba pokryć warstwą srebra o masie 15,4 g. Masz do dyspozycji roztwór wodny zawierający 8,5 g azotanu(V) srebra i sztabkę srebrną o masie 20 g. Zaplanuj sposób postępowania.

4. Przez roztwór wodny o jednakowym stężeniu molowym kationów: Cu2+, Zn2+, Cr3+, Ag+, Hg2+ przepuszczono prąd elektryczny. W jakiej kolejności będą one redukowane podczas elektrolizy?

5. Przez elektrolizer wypełniony wodnym roztworem kwasu siarkowego(VI) przepłynął ładunek 193C. Oblicz objętość mieszaniny piorunującej (war. norm.), jaką otrzymano przy wydajności prądowej 75%.

6. Prąd elektryczny przepływając przez trzy połączone szeregowo elektrolizery, zawierające roztwory wodne:
I – siarczanu(VI) miedzi(II) II – azotanu(V) srebra III – siarczanu(VI) sodu wydzielił na katodzie pierwszego z nich 6,35 g miedzi. Ile srebra wydzieli się w drugim elektrolizerze i jaka objętość zajmie wodór wydzielony w trzecim elektrolizerze (w warunkach normalnych).

7. Spośród podanych substancji określ, które z nich poddano elektrolizie i w którym elektrolizerze, jeżeli: produktami elektrolizy I i II roztworu był wodór i chlor, III i IV roztworu był wodór i tlen. Odczyn I roztworu zmienił się na zasadowy, odczyn III roztworu pozostał kwasowy, odczyn IV roztworu pozostał obojętny:
FeCl2, AgNO3 , HCl , FeSO4 , K2SO4 , KCl , NaOH , H2SO4

8. W czasie 9 minut i 39 s przez elektrolizer, napełniony roztworem siarczanu(VI) chromu(III), przepływał prąd o natężeniu 5 A. Otrzymano 260 mg chromu. Oblicz wydajność prądową tego procesu.
Awatar użytkownika
91red91
Posty: 271
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 21:58

Re: Elektroliza - zadania

Post autor: 91red91 »

1.
NaNO3, H2SO4, Fe(OH)2 tyle ze tu wydziela sie jeszcze woda jak w kazdym wodorotlenku

2. K: Zn+2 + 2e Zn | *2 2Zn+2 + 4e 2Zn
A: 2H2O O2 + 4H+ + 4e

czyli 560cm3= 0,56dm3
1mol- 22,4dm3
x- 0,56dm3
x= 0,025mol

2mol Zn - 1 mol O2
x- 0,025mol
x= 0.05mol

1mol-65g
0,05mol- x
x= 3,25g
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości