Stała równowagi-parę zadań

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
Basicz
Posty: 78
Rejestracja: 9 mar 2008, o 20:00

Stała równowagi-parę zadań

Post autor: Basicz »

Mam problem z kilkoma zadaniami. Chodzi mi o wytłumaczenie metody, jaką powinno się to rozwiązać, a nie tylko o sam wynik. Oto one:
1)Stała równowagi reakcji:
A+B< C+D
w temp. 298 K wynosi 1. Stężenia równowagowe wynoszą odpowiednio:
[A]=2, =8, [C]=4, [D]=4.
Jak zmieni się stężenie równowagowe subst. D, jeżeli do układu wprowadzone zostaną 4 mole subst. A? Założyć, że objętość układu praktycznie nie ulega zmianie i wynosi 1 dm^3.

2)W pewnych warunkach ustaliła się równowaga reakcji:
A_2 + B_2< 2AB
Początkowo stężenia A_2 i B_2 były równe. Stopień przereagowania substancji B w stanie równowagi wynosi 0,8. Ile wynosi stała równowagi tej reakcji?

3)Kwas octowy zmieszano z alkoholem etylowym w ilościach stechiometrycznych i prowadzono reakcję, w której wydajność po ustaleniu się stanu równowagi wynosiła 60%. Ile wynosi stała równowagi tej reakcji?

Próbowałam coś z tym zrobić, ale nie chce mi wyjść tak, jak trzeba. Ktoś pomoże?
Trix
Posty: 95
Rejestracja: 27 maja 2009, o 07:35

Re: Stała równowagi-parę zadań

Post autor: Trix »

odnośnie pierwszego to musisz najpierw wyliczyć stężenia początkowe substratów tzn. dodać stężenia równowagowe produktów do substratów np . do równowagowego A = 2 dodajesz 4(c), I do B to samo początkowe = 8 +4 . i teraz do poczatkowego A dodajesz 4 mole i ustala się nowa równowaga , ale stała K pozostaje taka sama, więc masz początkowe A= 6 +4, B= 12, równowagowe A= 10-x, B =12-x, c=x, D= x, i liczysz z K=C*D/ A*B


w drugim zadaniu nie jestem pewna , ale chyba równowagowe produktu to 1,6, w sensie suma równowagowych produktów, no i k ze wzoru. nie podałaś wyników więc nie wiem na pewno.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość