zadania...

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
grand500
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2008, o 21:12

zadania...

Post autor: grand500 »

1. określ i uzasadnij czy w potomstwie rośliny rozmnażającej się przez bulwy lub rozłogi wystąpi zmienność re kombinacyjna
2. określ i uzasadnij, które mutacje mają skutki ewolucyjne. udowodnij tezę, że molekularnym podłożem zmian ewolucyjnych są mutacje
3.Rozwiń poniższe zdanie, tak aby wyjaśnić zjawisko doboru naturalnego:mechanizm doboru jest konsekwencją zmienności międzyosobniczej i nadwyżki płodności poddanej presji selekcyjnej"
4 wyjaśnij stwierdzenie:tempo ewolucji jest zmienne". podaj przykłady potwierdzające tę prawidłowość
5.Melanizm przemysłowy to zjawisko, które potwierdza istnienie doboru naturalnego. oceń prawdziwość powyższego stwierdzenia i uzasadnij swoją opinię.
z góry dziękuje za pomoc
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: zadania...

Post autor: Jakusz »

Nieśmiało zapytam: jakieś propozycję własne masz?
grand500
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2008, o 21:12

Re: zadania...

Post autor: grand500 »

no nie mam pojęcia o co chodzi w tych zadaniach miałem do rozwiązania 20 zadań i te mi zostały i nie wiem jak
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: zadania...

Post autor: Jakusz »

1. Rozmnażanie przez rozłogi i bulwy należy do rozmnażania wegetatywnego. Zastanów się na czym ten typ rozmnażania polega.

2. Aby mutacja wpłynęła na ewolucję gatunku, musi zostać przekazana potomstwu. Jakie komórki odpowiedzialne są za przekazywanie informacji genetycznej kolejnym generacjom w odniesieniu do rozmnażania generatywnego?

4. Przykłady: istnieją organizmy takie jak Latimeria, wiele gadów (żółwie, krokodyle), a także bezkręgowców np. przekopnice, które do naszych czasów przetrwały w formie prawie nie zmienionej. Natomiast inne gatunki, które postały ery później niż np. żółwie, przeszły błyskawiczna ewolucję i radiację adaptatywną (np. ssaki).

5. Czy wiesz czym jest zjawisko melanizmu przemysłowego zaobserwowane w Wielkiej Brytanii? Gdy odpowiesz na to pytanie, będziesz miał otwartą drogę do sformułowania wniosków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość