Szkielety płazów

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Szkielety płazów

Post autor: Szumwiatru »

Chodzi mi konkretnie o opis obręczy barkowej i miedniczej płazów ogoniastych i bezogonowych. Niestety w podręcznikach są jedynie płazów bezogonowych. A one się różnią. I jeszcze małe pytanie. Czy płazy ogoniaste także nie mają żeber? A jeśli mają to czy tylko na odcinku piersiowym, czy też na ledźwiowym?
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: Szkielety płazów

Post autor: sasanka55 »

Szumwiatru pisze:Czy płazy ogoniaste także nie mają żeber?
mają żebra, u niektórych płazów ogoniastych te żebra są połączone z wyrostkami poprzecznymi kręgów. Ogólnie u płazów wyróżnia się 4 odcinki: szyjny (1 kręg), piersiowy (zmienna l.kręgów), krzyżowy (1kręg, u beznogich-brak) i ogonowy (bezogonoweurostyl, beznogie i ogoniaste ~30 kręgów) - także odcinka lędźwiowego się u nich nie wyróżnia
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Szkielety płazów

Post autor: Szumwiatru »

Dziękuje ci sasanko. Już mi pomogłaś. Czekam na opis obręczy od użytkowników : )

(A jeszcze pytanie czy płazy maja jelito ślepe?)

[ Dodano: |29 Lip 2009|, o 14:14 ]
Interesuje mnie jeszcze zjawisko oddychania. Bo płazy bezogonowe nie mają żeber więc oddychają pompą gębowo gardzielową. Płazy ogoniaste mają żebra ale czy mają klatkę piersiową by oddychać dzięki ruchom międyżebrowym czy mają żebra ale nie mają klatki piersiowej?

[ Dodano: |29 Lip 2009|, o 14:15 ]
Interesuje mnie jeszcze zjawisko oddychania. Bo płazy bezogonowe nie mają żeber więc oddychają pompą gębowo gardzielową. Płazy ogoniaste mają żebra ale czy mają klatkę piersiową by oddychać dzięki ruchom międyżebrowym czy mają żebra ale nie mają klatki piersiowej?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości