Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Adam
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2006, o 12:42

Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Adam »

Witajcie.
MAm pytanie. W jaki sposób organizm, który rozwinął się w wyniku partenogenezy staje się diploidalny. W końcu komórka jajowa jest haploidalna i nie dochodzi tutaj do zapłodnienia.
aa i jeszcze jedno bruzdkowanie kończy się morulą czy gastrulą?
Ostatnio zmieniony 4 gru 2006, o 20:31 przez Adam, łącznie zmieniany 1 raz.
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

Re: Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Rixa »

diploidalne osobniki powstają z diploidalnych jaj - wyprodukowanych przez samicę na drodze amejozy (brak podsziału redukcyjnego)

haploidalne osobniki (samce, hehehe) rozwijają się zaś z haploidalnych jaj - wyprodukowanych na drodze mejozy (podział redukcyjny), oklepany przykład : truteń

ale że w biologii nigdy nic nie jest proste i logiczne to zadrza się, że z haploidalnych jaj powstają diploidalne osobniki np. u niesporczaków:
moze zachodzić
A) zapłodnienie jaja ciałkiem kierunkowym (przejmuje ono rolę plemnika)
B) endomitoza (podział chromosomów w obrębie jądra)
C) zlanie się haploidalnych jąder
inne, których nie znam

tu jest artykuł bardzo ciekawy zresztą:), radzę przczytać

Kod: Zaznacz cały

archiwum.wiz.pl/1996/96041600.asp
Adam
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2006, o 12:42

Re: Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Adam »

Dzięki wielkie. Jednak przykładu C nie do końca rozumiem. chodzi Ci o o zlanie się haploidalnych jąder dwóch gamet żeńskich. bo wiem, że jest zlanie sięhaploidalnych jąder- kariogamia i powstaje zygota. Jednak tu nie zachodzi to zapłodnienia wiec o co chodzi. Endomitozę i ciałko kierunkowe rozumiem Jeśli mogłabyś, wytłumacz mi punkt C.
Chodze do drugiej klasy bio-chem. i troche interesuje sie biologią, więc prosze nie bycprzerażonym mojaniewiedzą
hehe Dzięki Pozdrawiam:)
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

Re: Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Rixa »

komórka jajowa dzieli sie mitotycznie powstają 2 komóki
jądra tych dwóch komórek zlewają się

acha, zapomniałam.
bruzdkownie kończy się blastulą:P, (morula ma tylko 32 komórki!, a gastrula jest już po gastrulacji)
zygota morula blastulagastrula
Adam
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2006, o 12:42

Re: Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Adam »

Dzięki za bruzdkowanie ale jeszcze mam pytanie. skook om. jajowa dzieli sie mitotycznie to każda z komórek potomnych będzie miałą liczbechromosomów 2n, no nie To jak zlejąsiejara to liczba chromosómów będzie 4n? w Końcu z haploidalnego jaja ma postwać diploidalny organizm. Hm. Dalej coś keci mi się we łbie:)
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

Re: Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Rixa »

omawiamy przypadek C (w uproszczeniu):

I ETAP:
jest sobie haploidalna komórka jajowa (1n)
komórka jajowa (1n) dzieli się mitotycznie, więc powstają dwie haploidalne komórki, kazda po (1n), czyli:
haploidalna komórka jajowa (1n) mitoza haploidalna komórka (1n) + haploidalna komórka (1n)

ETAP II
Teraz mamy 2 haploidalne komórki kazda po (1n)
komórki (jądra) zlewają się powstaje komórka diploidalna (2n), czyli:
(1n) + (1n) (2n)


[ Dodano: Pon Gru 04, 2006 22:14 ]
przypomnienie:
mitoza - proces podziału jądra komórkowego w wyniku którego powstają dwa jądra potomne o takiej samej ilości chromosomów jak jądro wyjsciowe
Adam
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2006, o 12:42

Re: Pytanie o partenogenezę (dzieworództwo) i bruzdkowanie

Post autor: Adam »

masz racje. kurcze. rzeczywiście a w ogóle kim jesteś że tak na biologii sięznasz?
Pozdrawiam i dziękuję za ten wieczór rozwiewania moich biologicznych problemów. hihi
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości