Jadowita ropucha podbija nowe ziemie

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

Jadowita ropucha podbija nowe ziemie

Post autor: Timi »

Wielka ropucha aga zdobywa Australię. Przywieziona kiedyś jako broń biologiczna przeciwko szkodnikom, teraz zagraża rodzimym gatunkom. A do tego jest coraz większa

Aga (Bufo marinus) nazywana jest również ropuchą olbrzymią. Nie bez powodu - może ważyć nawet 2 kg, a długość jej ciała dochodzi do 25 cm. To największa ropucha świata. Jej naturalnym środowiskiem jest Ameryka Południowa i Środkowa.


Aga to sprawny drapieżca. Kiedy poluje oraz w razie zagrożenia, strzela w swoich przeciwników jadem. Może w ten sposób zabić nawet zwierzę wielkości psa. Dlatego 70 lat temu władze stanu Queensland w Australii postanowiły sprowadzić agi, żeby pomogły w zwalczaniu plagi owadów niszczących plantacje trzciny cukrowej. Ogromne ropuchy poradziły sobie znakomicie i do dzisiaj władają terytorium o powierzchni przekraczającej milion kilometrów kwadratowych. Kłopot w tym, że oprócz szkodników bez opamiętania pożerają stworzenia dla człowieka niegroźne: owady, gady, ptaki i małe ssaki.

Grupa naukowców z uniwersytetu w Sydney postanowiła sprawdzić, z jaką szybkością agi poszerzają swoje terytorium. Wiadomo, że w latach 1940-60 ropuchy co roku przenosiły się o 10 km dalej. Uczeni zajęli pozycje niedaleko miasta Darwin i przez dziesięć miesięcy łapali agi. Mocowali im nadajniki radiowe, wypuszczali na wolność i po jakimś czasie znowu je chwytali. Ze zdumieniem stwierdzili, że ropuchy w ciągu jednej nocy potrafiły pokonać prawie dwa kilometry! Okazuje się, że obecnie agi potrafią rozszerzyć swoje terytorium aż o 50 km w ciągu roku. Czyżby skakały coraz szybciej? Naukowcy zaobserwowali, że ropuchy skaczące na czele grupy mają dłuższe tylne nogi od tych, które pozostały w starych żerowiskach. To doskonała ilustracja teorii ewolucji Darwina - silniejsze i sprytniejsze zwierzęta zdobywają większe terytorium, wypierając słabsze i mniej przebiegłe.

- To ostrzeżenie dla ludzi - mówią australijscy naukowcy. - Uważajmy z bronią biologiczną. Nigdy nie wiadomo, w którą stronę zawieje wiatr ewolucji.

Kod: Zaznacz cały

serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,3170146.html
EdyŚka*

Re: Jadowita ropucha podbija nowe ziemie

Post autor: EdyŚka* »

Timi pisze:Aga to sprawny drapieżca. Kiedy poluje oraz w razie zagrożenia, strzela w swoich przeciwników jadem. Może w ten sposób zabić nawet zwierzę wielkości psa. Dlatego 70 lat temu władze stanu Queensland w Australii postanowiły sprowadzić agi, żeby pomogły w zwalczaniu plagi owadów niszczących plantacje trzciny cukrowej. Ogromne ropuchy poradziły sobie znakomicie i do dzisiaj władają terytorium o powierzchni przekraczającej milion kilometrów kwadratowych. Kłopot w tym, że oprócz szkodników bez opamiętania pożerają stworzenia dla człowieka niegroźne: owady, gady, ptaki i małe ssaki.
To bardzo częsty bład naukowców. . zwłaszcza austaliskich.
Próbują wyeliminować szkodnika poprzez sprowadzenie jakiegoś nowego gatunku, silniejszego i bardziej skutecznego. kiedy ten już upora się z problemem, pojaia sięy pojawia się kolejny problem, że to nowe zwierzątko jest zbyt skutecznym drapieżcą i zaczyna eliminować praktycznie wszystko, co potrafi i mu zagraża. głównia rodzime gatunki.
A jak było z diabłami tasmańskimi i wilkiem workowatym? Psy Dingo je wyparły.
Przykładów jest wiele, ale zamiast wyciągać wnioski, szanowni naukowcy powielają je. a natura cierpi. - i oto kolejny sposób jak negatywnie wpływać na różnorodność gatunkową.
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

Re: Jadowita ropucha podbija nowe ziemie

Post autor: Timi »

To nie ejdynmy przypadek w australi tego typu, wcześniej włąsnie do australii przywieziono kruliki czy zające, juz nie apmietam, aby wytępiły jakiś szkodniki, ale nie brały pod uwagę tego ze szybko się rozmnazają et kruliki czy też zające i zaczęło ich być tyle że teearaz już się nie da ich z tamtąd wytępić, a trawa która tam rosła zniknęła wąłsnie z aich sprawą, a tearz się dziowią czemu terany pustynne powiększają sie
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Jadowita ropucha podbija nowe ziemie

Post autor: Mawr »

Z tego co pamiętam były to kroliki a sprowadzono je tam dlatego ze myslano ze beda dobrą zwierzyną łowną. (winni są nie naukowcy tylko mysliwi. ale to i tak niewiela zmienia)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości